Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2022-02-03 08:56:00

Podziękowania za prezent – Czyli jak podziękować za niespodziewany prezent?

Towarzyski savoir-vivre

Bycie obdarowanym to przedziwne uczucie: z jednej strony miłe, z drugiej budzące zakłopotanie. W większości umiemy radzić sobie podarkami, jeśli się ich spodziewaliśmy, tak jak w przypadku ślubnych czy urodzinowych prezentów. Zdarzają się jednak sytuacje zupełnie niespodziewane. Zaskoczeni, przeważnie popełniamy wtedy gafę za gafą. Jak wybrnąć z sytuacji, kiedy otrzymujemy niespodziewany upominek? Jak elegancko podziękować i kiedy należy się odwdzięczyć? Co zrobić, kiedy prezent okazuje się zupełnie nietrafiony?

Spodziewaj się niespodziewanego, gdy:

- odwiedza Cię dawno niewidziana rodzina
- udajesz się z wizytą do babci
- sąsiedzi witają Cię w nowym miejscu zamieszkania
- znajomi wrócili z wakacji i zapraszają na kawę
- zrobiłeś/aś komuś drobną przysługę
- w bliskim kręgu Twoich znajomych znajduje się osoba lubiąca dawać prezenty bez okazji
 
Ważne: powyższe sytuacje nie wymagają prezentów i w żadnym wypadku nie powinniśmy ich oczekiwać. Może się jednak zdarzyć, że ktoś uzna za właściwe podarowanie drobnego upominku.

Podziękowania za prezent - „Mam coś dla Ciebie”

Jak należy się zachować?
  1. Nie stawiaj oporu. Próba kurtuazyjnej odmowy czy choćby niewinna uwaga w stylu „nie trzeba było” mogą wydawać się na miejscu, lecz w rzeczywistości sprawiają, że obie strony sytuacji czują się niezręcznie. Pomyśl o tym w ten sposób: jak Ty byś się czuł/a, słysząc podobną uwagę po spędzeniu połowy dnia na poszukiwaniu idealnego upominku?
  2. Okaż entuzjazm. Prezent ma sprawić radość, zwłaszcza gdy jest niespodzianką. Brak uśmiechu na Twojej twarzy byłby wielkim rozczarowaniem.
  3. Z pewnością nie spodziewałeś/aś się podarku, więc to oczywiste, że nie masz nic w zamian. Nie tłumacz się z tego i nie okazuj skrępowania, nawet jeśli niezręczność sytuacji skręca Ci wnętrzności.
  4. Rozpakuj prezent od razu po otrzymaniu. Osoba, która Cię obdarowała, chce nie tylko wręczyć Ci prezent, jest też ciekawa Twojej reakcji. Przyjęcie i odłożenie prezentu z zamiarem rozpakowania go później sprawi, że obdarowujący poczuje się niedoceniony i urażony.
  5. Łatwiej jest przyjąć trafiony prezent. Zaproszenie do spa nad morzem czy uroczy kaktusik do Twojej kolekcji świadczą o tym, że ktoś chciał sprawić Ci radość, a zarazem dobrze Cię zna. Gorzej, gdy podarek okazuje się niewypałem. W takiej sytuacji, niestety, musisz zacisnąć zęby. Nie komentuj. Figurka nie pasuje do wystroju Twojego mieszkania? „Zdobycznych” kubków masz już tyle, że nie możesz domknąć szafki? Trudno. Niewypały się zdarzają. Gorzki komentarz zostaw dla siebie.
  6. Nigdy, przenigdy nie puszczaj nietrafionego prezentu w dalszy obieg. Pewnie, że kusi, by tę paskudną i niepotrzebna oddać, najlepiej komuś, za kim nie przepadasz… Zanim pozbędziesz się niechcianego prezentu, uświadom sobie, że to wyjątkowo nieeleganckie zachowanie ma tendencję do szybkiego wychodzenia na jaw. Osoba, która Ci go podarowała na pewno nie będzie zachwycona, gdy się dowie, jak potraktowałeś/aś jej podarek. Kolejne spotkanie nie będzie należało do przyjemnych…

Podziękowania za prezent - Jak elegancko podziękować?


Zachowanie to jedno. Czym innym jest dobór odpowiednich słów. Jeśli masz skłonność do maskowania zakłopotania słowotokiem i wychwalaniem podarowanej rzeczy, wiedz, że osiągasz efekt odwrotny do zamierzonego. Ostatecznie przywieziona z wakacji figurka nie jest niczym niezwykłym, nawet jeśli się jej nie spodziewałeś/aś. I znów, zamiast zgrabnie przebrnąć przez sytuację, wprawiasz darczyńcę w zawstydzenie: przecież tę figurkę nabył przy okazji, przechodząc przez bazar, nie poświęcając samemu zakupowi zbyt wiele uwagi, może nawet kierowany myślą przewodnią „komuś się to da”.

Zbyt wylewne podziękowania brzmią po prostu nieszczerze. „Dziękuję” to naprawdę magiczne słowo, które w wielu sytuacjach okaże się zupełnie wystarczające. Nie musi być okraszone dziękczynnym elaboratem pod adresem obdarowującego, zwłaszcza jeśli prezent był symbolicznym drobiazgiem. Oczywiście, można (a nawet warto) dodać miły komentarz pod adresem prezentu lub wręczającego, ale niech to będzie krótki komunikat.

Podziękowania za prezent - Reguła wzajemności

Dlaczego prezenty bez okazji są dla tak problematyczne, nawet jeśli ofiarowane w dobrej wierze? Ponieważ podświadomie czujemy się wmanewrowani w zobowiązanie. W duchu zadajemy sobie pytanie, czy będziemy musieli się jakąś odwdzięczyć – i to zapewne w sposób dla nas niekomfortowy. Może koleżanka planuje poprosić Cię o pomoc (na przykład o opiekę nad psem w czasie urlopu) i obawia się odmowy? Cóż, niestety w tym przeczuciu jest wiele racji. Często prezent bez okazji to właśnie próba „kupienia” Twojej przychylności w celu odniesienia określonych korzyści.
 
W samej idei wzajemności nie ma niczego niewłaściwego, o ile obie strony są świadome „układu” i się z nim godzą. W praktyce oznacza to, że jeśli zaprosisz znajomych na kolację, zapewne przyniosą czekoladki, wino lub kwiaty. Tym sposobem wszyscy jesteście tak samo zaangażowani w relację.
Czy wypada odmówić przyjęcia upominku, jeśli wyczuwasz ukryty za nim motyw? A jeśli przyjmiesz prezent, czy możesz odmówić udzielenia kłopotliwej dla Ciebie pomocy? W obu przypadkach odpowiedź brzmi: tak, jeśli nie razi Cię bycie uznanym za osobę niewdzięczną lub pozbawioną kultury. Możesz za to „wykręcić” się z niewygodnego zobowiązania sposobem: odwzajemniając się równie niespodziewanym prezentem. Skromna niespodzianka przywróci równowagę w relacji i uwolni Cię od niechcianego zobowiązania.
Wybór właściwego prezentu to oczywiście niełatwa sprawa. Możesz kierować się gustem oraz zainteresowaniami osoby, którą zamierzasz obdarować, ale jeśli nie jest to ktoś bliski, kogo bardzo dobrze znasz, ryzykujesz wpadkę. Sprawdzonym i zawsze trafionym pomysłem jest voucher podarunkowy. Obecnie nie tylko sklepy prowadzą sprzedaż voucherów: tę opcję oferują również salony kosmetyczne, kina, restauracje. hotele… Bez trudu znajdziemy też youchery na zabiegi SPA lub na romantyczny weekend we dwoje.