Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2022-10-20 12:09:00

Organizacja mieszkania – 5 kroków do ułożonego mieszkania

Magazyny wnętrzarskie pełne są przepięknych zdjęć idealnie urządzonych mieszkań. Przeglądając je nie sposób uniknąć porównywania z własnym mieszkaniem i zwykle te porównania nie wypadają pomyślnie. Jeśli i Ty patrząc na swoje mieszkanie rozpaczliwie kalkulujesz koszty remontowe, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: przywrócenie blasku domowemu zaciszu wcale nie wymaga potężnych nakładów finansowych. Jedynie trzeba poświęcić trochę czasu, który ci się zwróci przy kolejnym sprzątaniu które będzie o wiele łatwiejsze. A z zaoszczędzonym przyszłym czasem wyjdziesz gdzieś z rodzina na miasto czy Aquapark. Przedstawiamy kilka prostych pomysłów, jak sprawić, by Twoje mieszkanie wyglądało jak z żurnalowej okładki!

Organizacja mieszkania – każda rzecz musi mieć swoje miejsce

Czynnikiem, który w głównej mierze sprawia, że mieszkanie prezentuje się nieatrakcyjnie, jest kiepska organizacja przestrzeni oraz gromadzenie wszelkiego rodzaju szpargałów. Wprowadzając w życie kilka prostych zasad szybko sprawisz, że przestrzeń wokół Ciebie stanie się i bardziej funkcjonalna, i przyjemniejsza dla oka.

1.Zacznij od sprzątania

I nie mamy na myśli szorowania podłóg, bo to z pewnością robisz regularnie. Otwórz każdą szafkę i szufladę i sprawdź, jakie skarby się tam skrywają – z pewnością część to rzeczy ważne, ale znajdziesz się sporo bezużytecznych przedmiotów. Stare paragony, instrukcje obsługi sprzętów, które już dawno wyrzuciłeś oraz inne „przyda się”, chomikowane skrzętnie przez lata, powinny wylądować w jedynym słusznym miejscu, czyli w kuble na śmieci. Zdziwisz się, ile tego rodzaju niepotrzebnych rzeczy znajdziesz, jeśli skrupulatnie przejrzysz całe mieszkanie.

2.Pamiątki, pamiątki…

Czy i Tobie zdarza się przywieźć z wakacji figurkę lub obrazek z nazwą miejscowości? Takie dekoracje zwykle cieszą tylko przez chwilę, szybko stając się kolejnym elementem służącym tylko do zbierania kurzu. Nie wspominając, że niemal nigdy nie komponują się z wystrojem mieszkania, wprowadzają tylko chaos i zaburzają harmonię. Czy to oznacza, że nie warto przywozić pamiątek ze wspaniałych wakacji all inclusive nad morzem? Ależ warto, ale dobrze jest wybrać takie pamiątki, które będą użyteczne: na przykład personalizowane poszewki na poduszki z własnym zdjęciem (pięknie prezentują się w pokoju dziecięcym) lub magnesy na lodówkę (mały magnesowy misz-masz sprawi, że kuchnia będzie wydawała się bardziej przytulna, przy okazji w łatwo dostępnym miejscu zostawisz notkę dla członków rodziny lub szybko przygotujesz listę zakupów).

Zagracone mieszkanie – To kwestiawyuczenia nawyków

3.Nie walcz z nawykami

Funkcjonując w określonej przestrzeni, nieświadomie wyrabiamy sobie pewne nawyki – na przykład klucze i portfel instynktownie odkładamy w określone miejsce. Takie porzucone „byle gdzie” przedmioty bardzo kłują w oczy i wprowadzają wrażenie dezorganizacji. Zmiana utrwalonych nawyków bywa trudna, ale czy faktycznie trzeba je zmieniać? Lepszym pomysłem jest stworzenie „drop points”, czyli z angielskiego: punktów zrzutu. Może to być mała paterka, miseczka, ozdobny talerzyk – czyli w sumie cokolwiek, co możesz postawić w miejscu, w którym najczęściej „porzucasz” drobne przedmioty. W ten sposób Twój telefon czy okulary nie będą już sprawiały wrażenia odłożonych w przypadkowe miejsce. Przeanalizuj nawyki domowników i zorganizuj drop points wszędzie tam, gdzie najczęściej zostawiacie różne niewielkie rzeczy, a Twoje mieszkanie od razu wyda się bardziej uporządkowane i przyjemniejsze!

4.Mniej znaczy więcej

Zakupowa wstrzemięźliwość to ważny krok na drodze do uporządkowanego mieszkania. I choć sklepowe witryny kuszą niezliczonymi cudeńkami, po które aż chce się sięgnąć, warto powstrzymać się i zadać sobie pytanie: czy ta rzecz naprawdę jest potrzebna? Twoje mieszkanie na pewno obejdzie się bez kolejnej ozdobnej poduszki, figurki albo nowego świecznika. Im mniej przedmiotów, tym łatwiej i szybciej zaprowadzisz porządek. A przy okazji sporo zaoszczędzisz! Jeśli nie wierzysz, możesz się o tym łatwo przekonać: za każdym razem, gdy powstrzymasz się od zakupy kolejnej rzeczy do domu, wrzuć do skarbonki określoną kwotę. może się okazać, że w kilka tygodni lub miesięcy uzbierasz kwotę, za którą zabierzesz całą rodzinę do pięknego hotelu nad morzem.
Organizacja mieszkania – szafka na wszystko….

5.Co z oczu… to w szafce

To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w kuchni, ale da się je wprowadzić także w innych pomieszczeniach. Zastanów się, po które przedmioty i sprzęty sięgasz najczęściej, które przydają się co jakiś czas, a które tylko od wielkiego dzwonu. Zaplanuj im miejsce w szafkach i szufladach w taki sposób, by do „najpotrzebniejszych” był tez najłatwiejszy dostęp. Im mniej zostawisz na wierzchu, tym lepiej – przestrzeń od razu zyska na lekkości, gdy nie będą jej przytłaczać miksery, blendery i tostery, zagracające każdą wolny skrawek.

 
Czy to nie jest proste? Wierzę, że wykonasz większość z tych kroków. Moim zdaniem najważniejsza jest pierwsza, o której często się zapomina, oraz czwarta, bo uczciwe odpowiedzi na te pytania pozwalają zostawić tylko to, co naprawdę przydatne. Ale używając wszystkich pięciu, uzyskamy efekt dobrze zorganizowanej przestrzeni na długi czas.