Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

  Zobacz pozostałe

2023-05-25 09:30:00

Co to jest łańcuch życia w wodzie i jak wygląda?

Co to jest łańcuch życia?

        Wakacje nad morzem, plaża, słońce, beztroska zabawa… w takich warunkach łatwo zapomnieć, że przyjemne kąpiele przy brzegu w istocie oznaczają igranie z potężnym żywiołem, którego w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć. Spokojna, przejrzysta toń wcale nie oznacza, że nie mamy się czego obawiać – tuż pod powierzchnią gnają przecież silne prądy, z powodzeniem mogące pociągnąć ze sobą nawet doświadczonego pływaka.

Co roku na plażach dochodzi do wielu nieprzyjemnych incydentów i interwencji ratowników. Czy to spowodowane bezmyślnością, czy po prostu niekorzystnym układem planet, wszystkie te wydarzenia łączy jedno: czyjeś zdrowie, a nawet życie jest zagrożone. Unikanie tych sytuacji i świadomość zagrożenia to jedno, ale warto jednak przed rodzinnymi wakacjami nad morzem wiedzieć, jak zachować się, gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji. Jakie kroki podjąć i na co zwrócić uwagę, aby nasz wypoczynek na plaży skończył się bezpiecznie.
 

Łańcuch życia w wodzie - Reaguj z głową

                Dominujące od dłuższego czasu prospołeczne nastawienie, widoczne zwłaszcza w sieci i mediach społecznościowych, zdaje się gloryfikować bohaterów, którzy na samo podejrzenie niebezpiecznej sytuacji bez chwili wahania rzucają się na ratunek. Oczywiście podziwiamy postawę, empatię i chęć działania, ale podejmowanie tak ryzykownych kroków wymaga chodź chwili zastanowienia. Niejednokrotnie czyjaś brawura i bezmyślność w udzielaniu pomocy powodowały, że ostatecznie potrzebowała jej nie jedna, a dwie osoby. Dlatego też, gdy nasze umiejętności pływackie są kiepskie, brzuch najedzony a ciało przegrzane po długim opalaniu bezpieczniej będzie wezwać do pomocy osoby wykwalifikowane, przygotowane i pozostające w gotowości, czyli ratowników.

                Czy zatem w czasie akcji ratunkowej mamy po prostu stać na brzegu i biernie obserwować? Nasza pomoc w akcji ratunkowej jest zależna od jej przebiegu. Zdarzają się sytuacje, gdy ekipa ratownicza potrzebuje pomocy ze strony plażowiczów. Jednym z przykładów takiej współpracy jest właśnie tworzenia łańcucha życia. Co to jest, na czym on polega i kiedy się go stosuje?

Łańcuch życia – jak wygląda?

                Jest to metoda poszukiwania topiącej się osoby. Gdy brakuje sił i pechowy plażowicz da się wciągnąć pod wodę, kilkuosobowej grupie ratowników może nie być łatwo go namierzyć – zwłaszcza że woda pozostaje w ciągłym ruchu i położenie nieszczęśnika może szybko się zmienić. Łańcuch bywa też wykorzystywany, gdy plażowicze zgłaszają zaginięcie w obszarze plaży: wówczas należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwości, a topienie się jest jedną z nich.

                Jak tworzy się łańcuch życia? Chętni plażowicze, trzymając się za ręce, tworzą żywy sznur – taka kolumna złożona z wielu osób, przemieszczająca się równolegle do wybrzeża, jest w stanie w stosunkowo krótkim czasie przeszukać znaczny obszar, jednocześnie asekurując się wzajemnie. Niejednokrotnie nad morzem organizowano akcje poszukiwawcze właśnie tą techniką, a szybkie odnalezienie topiącej się osoby uratowało wiele żyć.

                Mówi się, że łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. Z pewnością to powiedzenie sprawdza się w przypadku łańcucha życia. Decydując się na udział w akcji bierzemy na siebie sporą odpowiedzialność: nie tylko za siebie i osobę poszukiwaną, ale też wszystkich innych uczestników poszukiwań.

 

Łańcuch życia w wodzie – o czym trzeba pamiętać?

Decydując się na udział w łańcuchu życia powinniśmy pamiętać, że:

ogniwami łańcucha mogą być osoby dorosłe, obyte z wodą i umiejące pływać;

 • nie należy brać udziału w akcji, gdy nastąpiły okoliczności niesprzyjające wchodzeniu do wody (obfity posiłek lub wypity alkohol spowodują, że ochotnik może wyrządzić więcej szkód niż pożytku – ławo wtedy o przerwanie łańcucha i stworzenie niebezpiecznej sytuacji dla wszystkich jego ogniw);
 • akcję koordynują i nadzorują ratownicy, to do nich należy też decyzja, czy warunki w wodzie sprzyjają bezpiecznemu przeprowadzeniu akcji. Samowolkę w tym zakresie zdecydowanie odradzamy;
 • uczestnicy akcji muszą być bezwzględnie posłuszni i postępować według komend osób prowadzących;
 • końcowe ogniwa stanowią osoby z największym doświadczeniem, ale i najlepiej wyposażone w sprzęt i umiejętności, są to zazwyczaj ratownicy lub przedstawiciele służb;
 • poszukiwania polegają na odnalezieniu osoby, która potencjalnie mogła opaść na dno, a mętna, wzburzona woda może utrudniać dostrzeżenie jej nawet z niewielkiej odległości, dlatego wszyscy uczestnicy muszą czuć grunt pod nogami. Z tego powodu osoby wyższe tworzą koniec łańcucha, który przeczesuje głębsze obszary;
 • łańcuch musi być silny i stabilny, by oprzeć się sile wody, dlatego osoby najsilniejsze i dobrze zbudowane powinny znajdować się pośrodku.


Łańcuch życiaw wodzie a niebezpieczeństwa w wodach Bałtyku

                Statystyki na szczęście uspokajają. Choć przypadki utonięć zdarzają się co roku w okresie wakacyjnym, niewielki odsetek ma miejsca w morzu – o wiele więcej incydentów odnotowuje się w rzekach i jeziorach. Oczywiście sposoby na pomoc tonącemu lub przeszukiwanie wody powinny być znane każdemu, ale na szczęście jest niewielka szansa, że wiedza ta przyda nam się podczas wypoczynku. Pamiętajmy też, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego trzymajmy się podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas morskich kąpieli:

 • nie wchodzimy do wody po alkoholu ani po obwitym posiłku;
 • nie wskakujemy do wody, zwłaszcza metodą „na główkę” w nieprzeznaczonych do tego miejscach;
 • na plażę udajemy się z przynajmniej jedną osobą towarzyszącą, która będzie mogła zareagować i wezwać ewentualną pomoc lub zgłosić konieczność zorganizowania poszukiwań;
 • korzystamy tylko ze strzeżonych kąpielisk;
 • stosujemy się do zakazów kąpieli, jeśli takie występują.

     Bałtyk jest piękny i kryje w sobie wielką moc. Jego długie i piaszczyste plaże przyciągają co roku wielu turystów. Nie powinniśmy jednak obawiać się wypoczywać nad nim, przykre sytuacje mogą zdarzyć się w każdym zbiorniku wodnym. Jeśli jesteśmy odpowiedzialni i dbamy o bezpieczeństwo swoje i wypoczywającej z nami rodziny na pewno nasze wakacje dobiegną końca szczęśliwie.