Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

  Zobacz pozostałe

2020-08-13 09:52:00

Bon turystyczny - jak aktywować? Gdzie można wykorzystać?

Bon turystyczny – jak złożyć wniosek? Gdzie można zapłacić bonem turystycznym? Jak zrealizować bon turystyczny? Spokojnie – wszystko tłumaczymy!

 

BON TURYSTYCZNY – CO TO JEST I JAK TO DZIAŁA?

Bon Turystyczny to dokument elektroniczny, który został wprowadzony na skutek negatywnych skutków pandemii COVID-19. Jest to dopłata do wypoczynku dla polskich rodzin i ma za zadanie wspomóc branżę turystyczną.

Komu przysługuje i na co można go wykorzystać? Prezentujemy dane z najważniejszymi informacjami na temat bonu turystycznego:

 

BON TURYSTYCZNY – DLA KOGO?

Każda rodzina z przynajmniej jednym dzieckiem, któremu przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy, będzie mogła skorzystać z bonu turystycznego wynoszącego 500zł. Wyjątek stanowią rodzice dzieci niepełnosprawnych, dla których przyznane zostanie dodatkowe świadczenie w wysokości 500zł. Bon turystyczny przyznawany jest na każde dziecko – jeśli masz dwójkę dzieci, otrzymasz dwa bony turystyczne. Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Bon zrealizowany musi zostać na rzecz dziecka – możemy więc zapłacić usługę hotelarską lub imprezę turystyczną, w którym dziecko jest uczestnikiem. Są to więc między innymi hotele nad morzem, obozy, imprezy turystyczne itp. Jeśli rodzice dziecka sprawują nad nim opiekę naprzemiennie, wówczas każdemu z nich przysługuje po 250zł na usługi turystyczne realizowane na rzecz dziecka. Bon przyznawany jest także dzieciom rodziców pracujących za granicą, którzy pobierają świadczenia rodzinne w innym kraju.

 

BON TURYSTYCZNY – JAK PŁACIĆ?

Wartości pięciuset złotych nie trzeba wykorzystać za jednym razem– jego wartość będzie malała wraz z korzystaniem z niego, aż limit zostanie wyzerowany. Saldo bonu możesz w każdej chwili sprawdzić PUE ZUS w zakładce Polski Bon Turystyczny > mój bon. Wartość usługi, którą zamierzamy opłacić, może także przekraczać 500zł – brakującą kwotę będziemy musieli wtedy dopłacić z własnych pieniędzy.

Płacenie bonem Turystycznym polega na podaniu kodu obsługi płatności osobie przyjmującej płatność. Musisz wtedy podać tej osobie informację jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu – czy chcesz część kwoty opłacić samodzielnie czy też całkowicie zapłacić za usługę bonem.

Z bonu płacić można do 31 marca 2022 r.  Nie oznacza to jednak, że usługa opłacona bonem musi zostać zrealizowana do 31 marca 2022 r. – należy ją po prostu do tego dnia opłacić. Bonem można zapłacić np. za imprezę turystyczną, która odbędzie się po 31 marca 2022 r, do tego dnia trzeba ją jednak opłacić bonem. Bonu nie można wymienić na gotówkę – formą bonu jest tylko i wyłącznie dokument elektroniczny.

 

GDZIE MOŻNA ZAPŁACIĆ BONEM TURYSTYCZNYM?

Bonem Turystycznym opłacić będzie można między innymi:

 

Nie we wszystkich obiektach płacić można jednak bonem – musi on znajdować się na liście oficjalnej strony internetowej Bonu Turystycznego. Czy obiekt, do którego zamierzamy pojechać na wakacje, znajduje się na tej liście, sprawdzić możemy za pomocą Wyszukiwarki Podmiotów Akceptujących Bony:

https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Przede wszystkim podmiot zaliczać się musi do grupy przedsiębiorców turystycznych lub organizacji pożytku publicznego realizujących usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, a następnie dokonać rejestracji w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS. Bonem Turystycznym nie zapłacimy więc podczas wakacji nad morzem za:

 

 

 

 

BON TURYSTYCZNY – AKTYWACJA. JAK AKTYWOWAĆ BON TURYSTYCZNY KROK PO KROKU

Aby skorzystać z Bonu Turystycznego nie trzeba składać żadnych wniosków, a jedynie go aktywować. W tym celu zalogować się trzeba na platformie https://www.zus.pl/pue

Konto na platformie można złożyć na trzy sposoby:

 • Poprzez profil zaufany
 • Poprzez certyfikat kwalifikujący
 • Poprzez bankowość elektroniczną

 

Pierwszym sposobem jest profil zaufany, który zakłada się na stronie internetowej https://login.gov.pl/. Założyć go można na dwa sposoby:

 • W przypadku posiadania internetowego konta bankowego – wybieramy swój bank i logujemy się na stronę internetową banku
 • Drugi wariant to wypełnienie wniosku na stronie internetowej pz.gov.pl, a następnie potwierdzenie go w dowolnym urzędzie

 

Drugi wariant, czyli certyfikat kwalifikujący, polega na podpisaniu oświadczenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W tym celu musimy:

 1. Złożyć zamówienie online https://www.elektronicznypodpis.pl/
 2. przesłać podpisane, papierowe dokumenty zamówienia do Krajowej Izby Rozliczeniowej
 3. Po otrzymaniu zamówienia wchodzimy na platformę logowania, umieszczamy kartę w czytniku kart kryptograficznych, a następnie  podpisujemy oświadczenie

 

Trzeci sposób polega na zalogowaniu się na stronę internetową swojego banku. Ta metoda nie wymaga wizyty w żadnej innej placówce – wszelkie formalności dopiąć można przez Internet.

 

Kiedy już uda nam się zalogować, musimy postępować według następujących kroków:

 • Zakładka [Ogólny] -> [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
 • Naciskamy przycisk [Aktywuj bon]
 • Podajemy aktualny adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego
 • Czekamy na e-mail z kodem obsługi płatności

Po otrzymaniu maila mamy pewność, że bon został aktywowany. Od teraz, aż do 31 marca 2022 r, możemy płacić nim za usługi turystyczne.

 

BON TURYSTYCZNY – GDZIE MOŻNA WYKORZYSTAĆ? OCZYWIŚCIE W PANORAMIE MORSKIEJ!

Z przyjemnością pragniemy Państwa poinformować, że Bon Turystyczny zrealizować można w Panoramie Morskiej zarówno na pobyty, jak i wizyty w naszym Aquaparku!

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij