Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2021-10-14 09:11:00

Mądre bajki dla dzieci do oglądania – Czy to dobry pomysł, by dziecko oglądało bajki edukacyjne?

Przywykliśmy już do nieustającego szumu elektroniki. Telefony, tablety, laptopy, komputery, telewizory – obrazy i dźwięki bombardują nas ze wszystkich stron. Dotyczy to także naszych pociech. Coraz częściej słuchać głosy postulujące o tym, by odcinać dzieci od zdobyczy technologicznych, ponieważ mają negatywny wpływ na ich rozwój. Z jednej strony pada wiele argumentów, które brzmią sensownie, z drugiej – przypominamy sobie własne dzieciństwo, te wszystkie wieczory spędzone z Bolkiem i Lolkiem i jakoś tak trudno nam uwierzyć, że pozwalając dzieciom na oglądanie bajek robimy im krzywdę. Jak to w końcu jest?

Bajki dla dzieci - Kiedy pozwolić dziecku na oglądanie bajek?

Tablet i laptop nie powinny pojawić się w życiu dziecka zbyt szybko. O ile telefon komórkowy może ułatwić kontakt z dzieckiem w wieku szkolnym, zwłaszcza w przypadku nagłych, niespodziewanych sytuacji, o tyle maluchom takie dobra nie są potrzebne i specjaliści zdecydowanie odradzają, by dawać dziecku do zabawy swój telefon. Obsługa tych urządzeń jest bardzo intuicyjna i starsze dziecko bez problemu sobie z tym poradzi, zwłaszcza że, jak pokazały ostatnie lata, dziecięca zdolność „poskramiania” elektroniki jest wręcz zadziwiająca.

Co innego bajki. Niemal każdy kanał telewizyjny posiada blok programowy przeznaczony dla dzieci, można też wybierać z całego spektrum kanałów dedykowanych wyłącznie dzieciom, a i opcji przeznaczonych wyłącznie dla pociech w określonym przedziale wiekowym nie brakuje. W Internecie też roi się od filmików i bajek dziecięcych, do których mamy łatwy dostęp na przykład w drodze do rodzinnego hotelu nad morzem lub podczas czekania w kolejce do przychodni. Czy można korzystać z tych możliwości? Można. Byle z głową.


Ograniczenie i nadzorowanie czasu spędzanego przed ekranem to nie wszystko. Kontrola przyswajanych treści jest równie istotna. Dziecko nie nauczy się z bajek niczego, czego nie mogliby pokazać mu dorośli, istnieje za to spore ryzyko, że przyswoi negatywne wzorce. Specjaliści zdecydowanie odradzają bajki gloryfikujące przemoc, a do tej kategorii zaliczają się wszystkie seriale o superbohaterach i nie, argument, że przecież walczą ze złem, niestety nie działa: dziecko nie będzie tak głęboko analizowało przedstawionego obrazu, ale szybko zacznie postrzegać zachowania agresywne jako doskonały sposób na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami i konfliktami. Unikajmy dawania dziecku telefonu gdy się nudzi. Dziecko musi nauczyć się cierpliwości np. w kolejce w sklepie. Jeśli mamy wolny czas dla dziecka warto zabrać go na plac zabaw lub do Aquaparku, by znowu nie siedzieć w klockach lego czy puzzlach. Dzieci niestety szybko się nudzą i należy wymyślać nowe zabawy, by je troszku zmęczyć. Takie naturalnie zmęczone dziecko to gwarantowana przespana noc, natomiast dziecko ze zmęczony oczami od bajek może skończyć z chorobą suchego oka oraz z nieprzespaną nocą.

Mądre bajki dla dzieci do oglądania – czym się kierować?

Oto 7 ważnych aspektów czym kierować się przy wyborze bajki dla naszego malucha.
Bajki dla dzieci powinny być:
  1. dostosowane do wieku dziecka pod kątem treści, ale też przyswajalności: zbyt szybka akcja, przesycenie obrazami, dźwiękami i informacjami szybko doprowadzą do przeciążenia dziecięcego umysłu, w dłuższej perspektywie utrudniając utrzymanie koncentracji;
  2. wypełnione aspektami edukacyjnymi – skoro bajka sama w sobie jest rozrywką, nie zaszkodzi przemycić odrobinę wiedzy o świecie lub o relacjach międzyludzkich. Wskazane są bajki, które tłumaczą dziecku świat,
  3. krótkie – aby nie przyzwyczajać dziecka do długiego przesiadywania przed ekranem;
  4. aktualne – o ile pewne tytuły nie zestarzały się specjalnie na przestrzeni lat, o tyle nie wszystkie będą już zrozumiałe dla współczesnych dzieci;
  5. przyjazne – negatywni bohaterowie bajek oraz niektóre wydarzenia mogą budzić u dzieci lęk i powodować konsekwencje w postaci trudności z zasypianiem oraz koszmarów. Zwłaszcza w przypadku maluchów skupmy się na poszukiwaniu takich treści, które pokażą piękno świata i przywołają pozytywne emocje, zamiast niepotrzebnie dziecko straszyć;
  6. wolne od reklam – dzieci chłoną informacje szybko i bezrefleksyjnie, ponadto są bardzo podatne na triki marketingowe, stosowane przez producentów. Dlatego ekspozycja na reklamy bardzo dziecku szkodzi: utrwala nierealną wizję świata i buduje przyszłego konsumpcjonistę;
  7. oglądane w towarzystwie rodzica – dzięki temu można komentować przedstawione wydarzenia, objaśniać dziecku kwestie budzące wątpliwości oraz pokazać, że nawet czas spędzony przed ekranem może być czasem rodzinnym.

Mądre bajki dla dzieci do oglądania w domu, w podróży, na wakacjach …

Istnieje wiele bajek i fajnych programów w telewizji i internecie, które warto pokazywać dzieciom. Jednakże lepiej nie stosować żadnych radykalnych metod tylko pokazywać dzieciom sprawdzone bajki. Te bajki na pewno wpadną w gust rodzica oraz dziecka.
„Było sobie życie”
Bajka jest o profesorze z siwą brodą, który tłumaczy młodym widzom, jak działa ludzki organizm począwszy od komórek i narodzin, przez najważniejsze organy, aż do śmierci
„Mali Einsteini”
Serial animowany opowiadający o czwórce przyjaciół którzy latają rakietą. Rozwiązują oni różne misje poprzez logiczne myślenie.
„Dora”
To bajka o małej podróżniczce , która z wielkim sercem i ciekawością poznaje otaczający ją świat. W każdym odcinku wyrusza w nową podróż podczas, których nigdy nie rozstaje się ze swoim plecakiem, mapą i przyjazną małpką o imieniu Butek
„Agi Bagi”
Serial opowiada o przygodach dwóch głównych bohaterów – Bodzia i Zibiego, mieszkańców planety Agi Bagi. Ich perypetie są tłem dla historii wzajemnych relacji Agingów i Bagingów, czyli dwóch plemion, które zamieszkują planetę.
„Tosia i Tymek”
Bajka jest o dwójce rodzeństwa. Bardzo miły, spokojny serial, dzieci przeżywają normalne, dziecięce przygody, w czasie problemów bardzo wspierane przez rodziców, babcie i sąsiadów.
„Klinika dla pluszaków”
Serial opowiada o przygodach sześcioletniej, afroamerykańskiej dziewczynki zwanej Dottie, która prowadzi klinikę dla zabawek.

Bajki dla dzieci – technologia ratuje przed sytuacjami krytycznymi

Nie oszukujmy się: każdemu rodzicowi zdarza się, że dla chwili wytchnienia włączy dziecku telewizor lub podsunie tablet z włączoną bajką. Są takie chwile, kiedy nie mamy sił lub czasu na szukanie bardziej „pedagogicznych” rozwiązań. Opasłe poradniki wychowawcze raczej nie są przychylne takiemu postępowaniu, ale książkowy model wychowania często ma niewiele wspólnego z tym, co znamy z rodzinnej codzienności… Warto więc wiedzieć, że są sytuacje, kiedy z braku innych opcji możemy wyręczyć się mądrą i zabawną bajką:

- wyjątkowo długa kolejka w przychodni;
- wszelkie badania lekarskie, które czasami wymagają odwrócenia uwagi dziecka;
- w dłuższej podróży na wakacje z animacjami dla dzieci
- gdy potrzebujemy chwili spokoju na przeprowadzenie internetowego spotkania biznesowego.


Całkowite odcięcie dziecka od technologii nie jest dobrym pomysłem. Zetknie się z nią i tak, prędzej czy później: na urodzinach kolegi, w szkole, na podwórku, a wówczas może doznać szoku lub całkowicie dać się pochłonąć nowemu światu. Zakazany owoc kusi najmocniej, więc nowinki technologiczne nie powinny być w domu ani tematem tabu, ani siedliskiem wszelkiego zła. Zamiast radykalnych ograniczeń, które w przyszłości odbiją się czkawką, postawmy na pokazanie dziecku, jak racjonalnie korzystać z telewizora oraz komputera, tak do zabawy, jak do nauki. Więc nie martwy się bajki edukacyjne dla dzieci to dobra i mądra zabawa, ale pamiętajmy - nie nadużywajmy tej wygody!