Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2021-09-16 09:22:00

Kreatywna mama – Czy to idealna mama?

Dzisiejsze macierzyństwo zdecydowanie różni się od stylu wychowania naszych mam i babć. Współczesna matka ma do dyspozycji wiele ułatwień: pomoce dydaktyczne, najróżniejsze zabawki, hotele z animacjami dla dzieci, przedszkola, poradniki, katalogi i blogi pełne pomysłów, podpowiedzi i porad. Czy to oznacza, że bycie kreatywną mamą w XXI wieku jest łatwe? Wręcz przeciwnie: nowe możliwości to też nowe wyzwania i dla rodziców, i dla dzieci. A w pakiecie dochodzą też nowe zagrożenia, zmieniające się wymogi społeczeństwa oraz presja. Dużo presji.

Kreatywna mama – dążenie do bycia idealną mamą

Każda mama intuicyjnie dąży do tego, by stać tą „najlepszą na świecie”. Taką mamą z instagramowych zdjęć: zawsze elegancką i uśmiechniętą, zorganizowaną, gotową jak z rękawa sypać nowymi zabawami, przygotowaną na każdą sytuację. Obserwujemy te piękne, kolorowe zdjęcia na blogach: idealna rodzina wyjechała do hotelu nad morzem lub mama z dumą prezentuje dziecko zafascynowane nowym eksperymentem, w który główne składniki to woda i mąka - a w tle nieskazitelny salon lub dziecięcy pokój urządzony zgodnie z najnowszymi trendami. Skromny, estetyczny, wypełniony tylko zabawkami wspierającymi rozwój.
 
Patrzymy na ten idealny świat i coraz silniej rośnie w nas przeczucie, że coś jest z nami nie tak. Że nie jesteśmy dość dobre, dość zaradne, dość cierpliwie i dość kreatywne. Że skoro pozwalamy dziecku na obejrzenie bajki, zamiast uczyć je samodzielności metodami Montessori, to stanowimy rodzicielski odrzut.

Ten stek bzdur tylko wpędza matki w niepotrzebne kompleksy. Życie – zwłaszcza rodzicielstwo – nie wygląda tak jak na Instagramie, a podręcznikowe porady nie zawsze się sprawdzają. Żeby mówić o kreatywnym wychowaniu i wspieraniu rozwoju dziecka, trzeba czegoś o wiele więcej, a zarazem – o wiele mniej.

 
Kreatywne podejście do macierzyństwa to nie planowanie wystrzałowych zabaw na każde pięć minut, które dziecko mogłoby spędzić bezczynnie. To czasami wskazywanie drogi, a czasami obserwowanie, jak dziecko błądzi i powstrzymywanie się od prowadzenia go za rączkę. Wreszcie – to też pozostawienie dziecka samemu sobie na kilka chwil, by przeciążenie bodźcami nie przyniosło skutku przeciwnego do oczekiwanego.

Kreatywna mama – Jaka jest naprawdę ?

Stereotyp

Rzeczywistość

 cały swój czas poświęca na wyszukiwanie lub wdrażanie nowych zajęć dla dzieci

część czasu przeznacza na siebie, swoje pasje i zainteresowania, które może dzielić z dzieckiem

 jest książkowo przygotowana na każdą sytuację

wie, że nie można być gotowym na wszystko i czasami trzeba improwizować

 zapewnia dziecku maksimum aktywizacji, czy to w domu, czy na zajęciach dodatkowych

zapewnia czas na zabawę oraz czas na nudę, kiedy dziecko samo wyszukuje sobie nowe zajęcia

 zabiera dziecko do teatru, muzeum, parku narodowego

pozwala dziecku czerpać z całej palety doświadczeń: od krajobrazowych wycieczek, poprzez styczność z kulturą, aż po szaleństwo w Aquaparku lub rodzinnym parku rozrywki!

 wie, że najważniejsze jest stymulowanie i wspieranie rozwoju dziecka

wie, że nic tak nie sprzyja rozwojowi, jak obecność rodzica

 bawiąc się z dzieckiem, jednocześnie gotuje, sprząta i pierze

wie, że doba jest zbyt krótka i potrafi odpuścić

 nigdy nie popełnia błędów

popełnia błędy – i uczy się na nich


Kreatywna mama – Jak być kreatywną mamą?

  1. Zaakceptuj fakt, że nie będzie idealnie. Cudowna zabawa to bałagan w salonie i nie, nie ma sposobu, by tego uniknąć. Starannie przygotowany przez ciebie plan atrakcji może wziąć w łeb, bo maluch nie będzie zainteresowany, za to będzie domagał się bajki albo gry na komputerze – i z tym też się trzeba pogodzić. To nie porażka wychowawcza, tylko zwykłe, dziecięce potrzeby, z którymi trzeba się liczyć.
  2. Nie staraj się być kreatywną przez cały czas, bo to niemożliwe. Czasami przyjdzie ci do głowy ciekawy pomysł, a czasami nie, to przecież normalne. Niech kreatywność idzie w parze ze spontanicznością: jeśli wymyślisz jakąś ciekawą zabawę, to po prostu zaproponuj ją dziecku. Albo zapisz, może przyda się w przyszłości?
  3. Twoja kreatywność ma przełożyć się na kreatywność dziecka, a w tym celu nie możesz go tłamsić. Nie planuj sama każdej wolnej chwili, nie wyszukuj nowych kursów i zajęć dla dzieci w okolicy. Włącz dziecko w proces planowania, omawiaj z nim pomysły, pozwól, by to ono mogło wykazać się propozycją na spędzenie popołudnia.
  4. Nie masz duszy artystki? I co z tego? Możesz wykazać się kreatywnością w kuchni, eksperymentując z nowymi smakami; możesz kochać taniec i wymyślać choreografie do ulubionych piosenek; możesz pasjonować się naukami ścisłymi. Pielęgnuj swoje zainteresowania, niech Twoje dziecko to widzi, niech spróbuje uczestniczyć, gdy poświęcasz czas na hobby. To uczy otwartości na nowe doznania i zachęca do eksplorowania własnych talentów o wiele skuteczniej, niż bycie zasypanym propozycjami, na które niekoniecznie ma się ochotę.
  5. Czasami oddaj się (i swoje dziecko) w ręce profesjonalistów. Profesjonalni animatorzy odwiedzają dziecięce przyjęcia, szkoły i osiedlowe świetlice, można ich także spotkać na wakacjach w hotelach przyjaznych dzieciom nad morzem.
Spędzanie czasu z dziećmi w domu może być świetną zabawą, ale może też być wyzwaniem dla rodziców. Po chwili dzieci są już zmęczone wszystkimi znanymi im zabawkami, a pomysł na spędzenie czasu powoli się kończy. Ale to nic złego! Nie zawsze mamy głowę do kreatywności i najlepiej zapytać się maluszka czy ma ochotę na jakąś zabawę nawet jeśli będzie to rzucanie się maką - to jest właśnie kreatywne! Wyidealizowany świat instagramowych matek z idealnym czystym domek nie istnieje. Bycie kreatywnym nie może nas ograniczać, bo pobrudzimy podłogę. Dom to nie muzeum, mieszkają tam kochający się ludzie , a kreatywność lub jej brak nic tego nie zmieni.