Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2020-08-20 08:31:00

Jak się ochłodzić? Sposoby na upał w wakacje!

Jak się ochłodzić – to pytanie zadaje sobie każdy w upalne dni podczas wakacji nad morzem. Na szczęście są skuteczne sposoby na upał – dziś wszystkie je prezentujemy!

 

SPOSOBY NA UPAŁ – DLACZEGO NALEŻY CHŁODZIĆ ORGANIZM?

Piękna pogoda to marzenie każdego urlopowicza podczas wakacji nad morzem – okazuje się jednak, że upały, tak bardzo pożądane na wakacjach, mogą okazać się dla nas szczególnie niebezpieczne. Przegrzanie organizmu prowadzić może bowiem do hipertermii, która może skutkować nawet udarem słonecznym.

 

Objawami hipertermii są:

 

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Rozsądne korzystanie z pogody w połączeniu z naszymi metodami pozwolą uniknąć groźnej hipertermii.

 

JAK SIĘ OCHŁODZIĆ NA PLAŻY?

Plaża to miejsce, gdzie praktycznie nie ma gdzie uchronić się przed słońcem. To tu najczęściej dochodzi do przegrzania organizmu – jak więc się przygotować na plażę, aby uniknąć przegrzania? Odpowiednie przygotowanie pozwoli nam zapobiec nieprzyjemnym skutkom upałów:

 

SPOSOBY NA UPAŁ – JAK SIĘ UBRAĆ?

W przypadku upałów należy także zadbać o odpowiedni ubiór. Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 

Niestety, wbrew pozorom podczas upałów lepiej jest ciało okrywać, niż odsłaniać, aby nie przegrzewać skóry – zamiast więc odsłaniać nogi, postaw na długie spodnie lub spódnicę z lekkich, naturalnych materiałów, czyli np. lnu.

 

DANIA NA UPAŁY – CO JEŚĆ W UPALNE DNI?

To, co jemy w upały, również nie jest bez znaczenia. Poza oczywistym nawadnianiem organizmu poprzez picie odpowiedniej ilości wody, należy trzymać się kilku zasad:

  • Ograniczenie słonych przekąsek – jedzenie przekąsek z solą (chipsy, orzeszki itp.) sprawia, że nasz organizm potrzebuje więcej wody niż normalnie
  • Unikanie ciężkostrawnych dań – organizm, aby je przetrawić, potrzebuje dużej ilości energii, przez co wzrasta temperatura ciała
  • Jedzenie warzyw i owoców – zawierają one dużo wody, która gasi pragnienie. Warto sięgać po banany, które składają się w ¾ z wody. Oprócz tego dobrą przekąską będą melony, arbuzy  czy truskawki

Odpowiednia dieta podczas upałów sprawi, że będziemy czuć się lekko i zniwelujemy negatywny skutek upałów, jakim jest zmęczenie i osłabienie organizmu.

 

SPOSOBY NA UPAŁ – WYBÓR MIEJSCA NA WAKACJE MA ZNACZENIE!

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z upałami podczas wakacji będzie wybór takiego miejsca na wakacje nad morzem, gdzie upał nie jest  aż tak odczuwalny. Należy więc wybrać miejsce, gdzie:

  • Jest dużo zieleni – drzewa i krzewy dają cień, w którym można schronić się podczas upału. Dodatkowo zapobiegają one nagrzewaniu się terenu, przez co jest nam mniej duszno przebywając w takiej przestrzeni
  • Jest dostęp do basenu – w basenie możesz się schłodzić w momencie, kiedy potrzebujesz natychmiastowej ochłody. W dodatku woda nawilża powietrze, przebywając więc nad basenem lepiej nam się oddycha niż na przestrzeni bez dostępu do wodnego zbiornika. 
  • Jest nieograniczony dostęp do napojów – w tym przypadku warto postawić na hotele All Inclusive, gdzie nie trzeba wychodzić z hotelu, aby otrzymać dostęp do napojów. Będziesz mógł wtedy pić wtedy, kiedy tylko zechcesz!
  • Atrakcje w zamkniętych pomieszczeniach – hotel powinien mieć w swojej ofercie nie tylko place zabaw na otwartej przestrzeni, ale także atrakcje w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie dzieci mogą skorzystać podczas tropikalnych upałów – np. sale zabaw, Aquapark wewnętrzny oraz animacje wewnątrz obiektu.
  • Postaw na wakacje w Polsce – temperatura powietrza w krajach tropikalna zwłaszcza dla dzieci może być naprawdę szkodliwa. Warto zamiast tego postawić na wakacje w polskich nadmorskich kurortach – niektóre z nich niczym nie odbiegają od zagranicznych. Mamy w nich zarówno wyżywienie All Inclusive, jak i Aquaparki zewnętrzne i wewnętrzne.

 

JAK SIĘ OCHŁODZIĆ? NIE IGRAJ Z UPAŁAMI!

Ze słońcem nie należy przesadzać – dlatego właśnie należy regularnie ochładzać organizm i nie doprowadzić do jego przegrzania. Stosując nasze porady nie musisz się martwić przegraniem organizmu i możesz spokojnie cieszyć się słońcem podczas wakacji!

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij