Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

  Zobacz pozostałe

2020-09-17 08:25:00

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Śpieszymy z pomocą!

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo – to pytanie spędza sen z powiek każdemu z nas, gdy ma zostać po raz drugi rodzicem. Jak powiedzieć dziecku o rodzeństwie? Bez obaw – nie zostawimy Cię z tym samego!

 

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA RODZEŃSTWO – DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE?

Wiadomość o kolejnej ciąży to ogromna radość dla każdego członka rodziny – ze wspaniałej nowiny cieszyć się będzie zarówno tata, mama, babcia, dziadek jak i inni jej członkowie. Osobą, która może okazać się jednak z tego faktu niezadowolona, może się okazać jednak nasze własne dziecko – i nie ma się co mu dziwić! Nagle do świata, w którym to on znajduje się w centrum uwagi, dołączyć ma ktoś nowy – i pochłonąć większość tego czasu, które rodzice poświęcali właśnie jemu. Wtedy w głowie dziecka mogą narodzić się różne pytania:

 

 

Im starsze dziecko, tym wcześniej narodzi się uczucie zazdrości – młodsze dzieci mogą odczuć minusy z posiadania rodzeństwa dopiero po jego narodzeniu. Jeśli nasze dziecko ucieszyło się na wieść o rodzeństwie nie znaczy to więc, że problemy z jego akceptacją nie pojawią się w przyszłości! Dlatego właśnie tak ważne jest, aby zacząć przygotowywać nasze dziecko do myśli, że niemowlę będzie potrzebowało bardzo dużo uwagi rodziców.

 

JAK POWIEDZIEĆ DZIECKU O RODZEŃSTWIE?

Im wcześniej, tym lepiej – to oczywiste. Najlepiej jednak poczekać do zakończenia pierwszego trymetru ciąży z powiadomieniem naszego dziecka, że będzie miało rodzeństwo.

Jak obwieścić dziecku tą radosną nowinę? Warto zadbać o całe otoczenie, aby wiadomość o dziecku kojarzyła się pozytywnie:

 1. Bądźcie uśmiechnięci. Wasze zdenerwowanie lub nadawanie sytuacji poważnego charakteru może wystraszyć dziecko lub wywołać w nim uczucie niepokoju.
 2. Wybierzcie spokojną chwilę. Nie róbmy tego od razu po przebudzeniu dziecka, gdy dziecko jest zmęczone lub chore – może wtedy nie do końca zdawać sobie sprawy z sytuacji lub w ogóle źle ją przyjąć. Nie obwieszczajmy wiadomości moment po awanturze za nieposprzątany pokój czy przyniesioną jedynkę ze szkoły. Dziecko może powiązać wiadomość o rodzeństwie z karą i odebrać to jako zrobienie mu na złość. Wybierzcie dzień, gdy dziecko ma dobry humor i gdy wszyscy jesteście w domu.
 3. Zobrazujcie dziecku przyszłe rodzeństwo. Pokażcie mu małe buciki lub inny element ubioru noworodka tłumacząc, że taki mały będzie przyszły członek rodziny. Możecie też po prostu pokazać zdjęcie USG tłumacząc, że to zdjęcie przyszłego rodzeństwa.
 4. Przygotujcie się na serię pytań. Jak dziecko znalazło się w brzuchu? Dlaczego będę miał rodzeństwo? A możemy tego braciszka sprzedać? Dzieci potrafią zaskoczyć każdym pytaniem, jednak nie wyśmiewaj go, nawet gdy rozterki są dla Ciebie absurdalne. Nie denerwuj się także po dziesiątym pytaniu – dla dziecka jest to zupełnie nowa sytuacja i będzie chciał wiedzieć WSZYSTKO.
 5. Okaż zrozumienie. Jeśli dziecko zareaguje złością lub płaczem, nie reaguj krzykiem. Nie rozczulaj się również mówiąc „biedny Maciuś…” sugerując mu, że jest w tej sytuacji poszkodowany.  Zamiast tego przytul dziecko i z ciągłym uśmiechem na twarzy tłumacz mu, że super jest mieć rodzeństwo i czeka Was świetna przygoda.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA RODZEŃSTWO, CZYLI PÓŁ ROKU NA WIELKIE ZMIANY

Dziecku nie wystarczy powiedzieć o rodzeństwie – trzeba go także przygotować do przyszłej roli starszego rodzeństwa. Nie ma się co oszukiwać – poczucie „oddania” mamy komuś innemu chociaż w najmniejszym stopniu jest po prostu nieuniknione. Co możemy więc zrobić, aby czas oczekiwania na młodsze rodzeństwo nie stał się dla naszego dziecka odliczaniem do wyroku?

 

 1. Pokazuj, jak duży jest już maluszek

Zróbcie sobie co tygodniowy rytuał polegający na pokazywaniu dziecku przedmiotu, które mają podobną wielkość co dziecko w brzuchu w danym tygodniu. Mogą być to:

 

W ten sposób wplatasz w oczekiwanie ciekawość dziecka – jaki owoc lub warzywo mama pokaże mi w przyszłym tygodniu?

Jeśli Twoje dziecko nie lubi jakiegoś warzywa lub owocu – np. sałaty – możesz zastąpić go dowolnym przedmiotem podobnej wielkości – np. rabarbarem. A może dziecko samo znajdzie owoc, który ma wielkość dziecka w brzuszku w danym tygodniu? Wplećcie w ten rytuał nieco zabawy!

 

 1. Pokazuj przykłady rodzeństwa w codziennym życiu

Kiedy będziecie w gościach u rodziny, pokazuj dziecku kto jest czyim rodzeństwem. Jeśli mama ma brata, powiedzcie dziecku, że wujek Marcin jest bratem mamy. Podawajcie przykłady rodzeństwa wśród dobrych kolegów i koleżanek oraz z najbliższego otoczenia – niech dziecko wie, że rodzeństwo to coś zupełnie normalnego i ma je większość bliskich mu osób!

 

 1. Nie okłamuj dziecka, że rodzeństwo nic nie zmieni

Niemowlę będzie płakać, robić w nocy hałas i wymagać spędzania większości czasu z mamą. Nie oszukuj dziecka, że będzie inaczej – w przeciwnym wypadku czeka je ogromne rozczarowanie i może całkowicie zniechęcić się do rodzeństwa. Rozmawiaj z dzieckiem, pokazuj mu książki i filmy. Opowiadaj mu, że niemowlę będzie potrzebowało dużo Twojej uwagi, ale jednocześnie zapewniaj, że nie przestaniesz go absolutnie z tego powodu kochać!

 

 1. Angażuj dziecko w przygotowania

Aranżujesz kącik w pokoju dla nowego członka rodziny? Spytaj dziecka o radę jaki kolor ściany wybrać! Wybierasz łóżeczko, wózek, przewijak? Niech doradzi Ci starsze dziecko! Szczególnie dziewczynki będą czuły dużą ekscytację wybierając z mamą najładniejszy wózek dla dzidziusia. Możesz także poprosić o pomoc w wyborze imienia dla rodzeństwa – będzie to ogromna duma dla starszego dziecka! Nasza pociecha poczuje się ważna, gdy będziemy brali jej zdanie pod uwagę w tak ważnych przygotowaniach.

 

 1. Zabierz dziecko do miejsca, gdzie zobaczy, jak fajnie jest mieć rodzeństwo!

Twoje dziecko nie wie jak to jest mieć brata lub siostrę? To proste – pokaż mu to! Wybierz hotel z animacjami dla dzieci, gdzie jest mnóstwo dzieci –  w tym rodzeństwa. Tam Twoje dziecko zobaczy, jak fajnie jest bawić się z młodszym bratem lub siostrą! Ważne, by był to typowo hotel dla rodzin z dziećmi nad morzem, aby mieć gwarancję, że będzie w nim dużo dzieci.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA RODZEŃSTWO? NAJWAŻNIEJSZE – NIE DENERWOWAĆ SIĘ!

Nie stresuj się jak Twoje dziecko zareaguje na rodzeństwo – Twoje zdenerwowanie będzie widoczne, a dziecko to wyczuje. Jeśli okażesz zrozumienie swojemu dziecku i będziesz poświęcać mu uwagę, zapewniając przy tym, że rodzeństwo nie wpłynie na miłość do niego, misja „przygotowanie dziecka na przyjęcie rodzeństwa” nie może skończyć się niepowodzeniem!

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij