Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2021-03-04 09:00:00

Gotowanie z dziećmi - 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o gotowaniu z dzieckiem

Gotowanie z dzieckiem – Nie unikaj pomocy swojego dziecka

Nic tak nie łączy jak wspólny posiłek. Może z wyjątkiem… wspólnego gotowania! Dlaczego warto zaangażować całą rodzinę, a zwłaszcza dzieci, w codzienne przygotowywanie posiłków? Przedstawiamy 7 argumentów, które sprawią, że Twoja kuchnia już nigdy nie będzie wyglądać tak samo! :)
5 wymówek rodziców, którzy wolą gotować bez dzieci (i się mylą):
- „sam/a zrobię to szybciej”
- „dziecko będzie przeszkadzać”
- „gotowanie jest dla dziecka nudne”
- „będzie bałagan”
- „jeszcze coś sobie zrobi”

Gotowanie z dziećmi – Same korzyści!

Przygotowując wspólnie posiłek, mamy okazję po prostu BYĆ RAZEM. Rozmawiać, śmiać się i powygłupiać. Dzięki temu możemy zbliżyć się do naszego malucha. Co więcej – czasem dziecku łatwiej jest się otworzyć przy rodzicu i napomknąć o trudnościach czy smutkach. Nieraz najważniejsze rozmowy mają miejsce przy smarowaniu chleba masłem czy krojenia owoców na sałatki.

1.Wspólne spędzanie czasu

Każda chwila spędzona razem jest cenna. Zabiegani i zapracowani, na co dzień tracimy wiele okazji, by przebywać z najbliższymi. Stawiamy na pragmatyzm: oczywiście, że kolacja będzie przygotowana znacznie szybciej, jeśli zabierze się za to mama. Z drugiej strony zaangażowanie dzieci, nawet jeśli oznacza wprowadzenie do kuchennej przestrzeni „elementu chaosu”, pozwoli Ci odnaleźć w tej codziennej, rutynowej czynności nowy wymiar przyjemności. Gotowanie to doskonały pretekst, by stworzyć coś razem, a potem wspólnie cieszyć się owocami swojej pracy – przy okazji rozmawiając, śmiejąc się i umacniając rodzinne więzi.

2.W szczęśliwym domu – brudna kuchnia!

Tak, będzie rozgardiasz. Tak, mąka się wysypie, sok rozleje, a jajka potłuką. Tak, dzieci ubrudzą ubrania (Ty zapewne też), a zza stołu uśmiechną się do Ciebie buźki całe umazane dżemem. Nie, nie należy się tym przejmować. Tam, gdzie się gotuje często i z radością, bałagan musi być i trzeba się z tym faktem pogodzić. Zamiast płakać nad stanem blatu i kuchenki, po prostu wykorzystaj okazję, by nauczyć dzieci, że zawsze należy po sobie posprzątać. W ten sposób wypracują kolejny nawyk, który przyda się w dorosłym życiu.

Gotowanie w dziećmi w przedszkolu – Zabawa i nauka w jednym.

Połowa ogórka i ćwiartka papryki to warzywna matematyka. 200 gramów mąki i 50 gramów mleka – czy mają podobną, czy jednak inną objętość? Co jest cięższe? Na te i inne pytania możecie wspólnie poszukać odpowiedzi, np. szykując sałatkę na obiad dla całej rodziny.

3.Sposób na niejadka

Niesłusznie twierdzimy, że dzieci niechętnie próbują nowych rzeczy i stronią od zdrowej żywności. Po prostu nie pozwalamy im jej poznać. Wystarczy spojrzeć, jak chętnie dzieci uczestniczą w kursach i warsztatach kulinarnych, organizowanych przez szkołę, świetlicę lub rodzinny hotel nad morzem. Zamiast zanudzać dziecko zdrowotnymi korzyściami jedzenia warzyw, pozwólmy mu pomóc przy krojeniu marchewek, pobawić się groszkiem, „zbadać” kukurydzę. Gotując (i zuchwale przy tym podjadając), maluch zyska okazję eksperymentowania ze smakami, zgłębienia własnego gustu i poszerzenia kulinarnych horyzontów. Ponadto chętniej zasiądzie do obiadu w domu czy przedszkolu, w który miał swój własny, nawet jeśli niewielki wkład.

4.Koktajl z wiedzy i umiejętności

Dwie łyżeczki śmietany. Szczypta soli. Jabłko przekrojone na pół. Mieszaj sos przez 2 minuty. Gotując, zdobywamy, utrwalamy i syntezujemy wiedzę z wielu dziedzin. Eksploracja świata przyrody przeplata się z matematyką, doskonaleniem umiejętności planowania oraz ćwiczeniami rąk i palców (korzystnymi zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, którym ćwiczenia manipulacyjne ułatwią naukę pisania).

5.Ciekawość smaków

Dzieci odmawiające spróbowania nieznanej lub dziwnie wyglądającej potrawy to koszmar każdego rodzica, zwłaszcza gdy taka sytuacja przydarzy się poza domem: u znajomych, w restauracji albo w hotelu dla rodzin z dziećmi nad morzem. Jeśli wcześnie rozbudzisz w dziecku chęć eksplorowania kulinarnego świata, możesz liczyć, że wstydliwe momenty będą miały miejsce znacznie rzadziej. W miejscu upartego odmawiania pojawi się potrzeba poznania nowej konsystencji, nowego kształtu, a także smaku.

Gotowanie z dzieckiem - Buduj z nim przyszłość.

Szykując razem posiłek, mamy okazję do poruszenia ważnych tematów z naszym dzieckiem. Rozpoczynając rozmowę o tym, dlaczego nie powinniśmy marnować jedzenia, jak segregować pozostałości używanych produktów spożywczych i o tym, jak prawidłowo zbilansowana dieta wpływa na zdrowie naszych brzuszków.

6.Gotowanie kreatywne

Trzeba czasu i kilku spalonych patelni, by osiągnąć mistrzostwo i zacząć komponować własne przepisy, co nie znaczy, że nie możemy pozwolić dziecku na odrobinę fantazji. Inwencja twórcza może wyrażać się nawet w formie podania obiadu. Zamiast zwyczajnie położyć na talerzu ziemniaki, surówkę i schabowego, spróbuj wraz z malcem stworzyć prosty krajobraz lub uśmiechniętą twarz. Dobra zabawa i wesoły nastrój przy stole gwarantowane!

7.To się kiedyś przyda

Jeśli nie chcesz za dwadzieścia lat stanąć przed koniecznością gotowania i dowożenia posiłków dorosłemu już dziecku, nie czekaj ze wdrożeniem go w tajemną sztukę kuchenną. Umiejętność samodzielnego przygotowywania posiłków przyda się Twojej pociesze szybciej niż myślisz! A może już za kilka lat będziesz mieć w kuchni sprawdzonego i doświadczonego pomocnika, który Cię od czasu do czasu wyręczy?
 
Codzienność czasami po prostu nie pozwala na wdrożenie ciekawych pomysłów lub znacznie je ogranicza. Jeśli natłok obowiązków domowych i zadań w pracy nie pozwalają Ci na cieszenie się rodzinnym gotowaniem, skorzystaj z innych nadarzających się okazji. Nawet spędzając wakacje z dziećmi nad morzem, nasz maluch może zapoznać się z podstawami gotowania, na przykład przygotowując kolorowe i zdrowe kanapeczki lub pyszne, owocowe sałatki. Jeśli czujesz, że nie podołasz presji wcielenia się w nauczyciela gotowania, skorzystaj z doświadczenia innych. Każdy hotel z animacjami dla dzieci oferuje także szereg warsztatów dla najmłodszych, wśród których warsztaty kulinarne wiodą prym!