Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2021-01-11 14:00:00

Ferie w domu, co robić i jak nie zwariować?

Tegoroczne ferie będą inne niż poprzednie. Choć wszyscy marzymy o wyjeździe i spędzeniu zimowej przerwy w hotelu z animacjami dla dzieci z basenem, plany musimy odłożyć na kolejny rok. Tymczasem przed nami trudne wyzwanie: jak zorganizować dzieciom czas, aby ferie nie sprowadzały się do leżenia na kanapie z telefonem w dłoni? Jak uniknąć nudy i zapewnić całej rodzinie ciekawe rozrywki w zaciszu własnego domu? Spieszymy z propozycjami, które sprawdzą się nie tylko w czasie zimowych wakacji.

Ferie w domu - Opracujcie plan dnia

Gdy brak obowiązków, perspektywa słodkiego lenistwa staje się aż nader kusząca. Plan codziennych zadań będzie dla wszystkich domowników doskonałą motywacją do uniknięcia marazmu. Aby wszyscy członkowie rodziny byli na równi zaangażowani, przygotujcie taki plan wspólnie. Podzielcie obowiązki, pamiętając, żeby się nimi wymieniać – w ten sposób unikniecie rutyny. Pozwólcie dzieciom samodzielnie (lub z niewielką pomocą) zająć się tymi czynnościami, które zwykle wykonują dorośli, na przykład przygotowaniem kolacji – ostatecznie w ferie rodzicom także należy się chwila oddechu od powszedniości.
Pamiętaj: Dobry plan dnia uwzględnia nie tylko posiłki i domowe zadania. Koniecznie wygospodarujcie czas na przyjemności!
Gotowy plan zawieście w widocznym miejscu, żeby jego widok stale motywował was do działania. Dodatkowym motorem napędzającym mogą być drobne, symboliczne nagrody za rzetelne wykonywanie obowiązków. Młodsze dzieci ucieszą się, jeśli ich zaangażowanie zostanie docenione naklejką ze słoneczkiem; starszym pociechom możecie zaproponować nagrodę w postaci godzinnej gry na komputerze.

Ferie w domu - Wszystko może być zabawą

Nie podchodźcie do realizacji planu zbyt poważnie. Każda czynność będzie bardziej atrakcyjna, jeśli pozwolicie sobie na odrobinę luzu… i twórczej inwencji, zwłaszcza w wykonaniu dzieci. Lody z polewą czekoladową na śniadanie w zastępstwie hotelowego All Inclusive? Czemu nie, przecież od tego właśnie są ferie! Wspólnie zastanówcie się, jak zamienić zadania z zabawę, jak codzienność przekłuć we frajdę. Każdy pomysł jest dobry, jeśli przekształca rutynowe czynności w coś przyjemnego i sprawia, że domownicy bardziej angażują się w obowiązki.
 
Harmonogram porządków (na wesoło):
- wyścigi w ścieleniu łóżek
- budowanie wież z poskładanych ubrań
- odkurzanie w rytmie salsy
- mycie naczyń w kolorowej pianie

Ferie w domu - Domowa podróż

Skoro nie możemy wyjeżdżać na ferie – niech ferie przyjadą do nas! Spiszcie propozycje miejsc, które chcielibyście odwiedzić i zaplanujcie dzień tak, jakbyście byli na wymarzonym urlopie. Możecie też przypomnieć sobie najbardziej udane wakacje i spróbować je odtworzyć! Zainspirujcie się animacjami, w których braliście udział oraz atrakcjami, jakie oferował wam hotel. Niewiele trzeba, by dostosować je do domowych warunków.
Każdy pokój może zmienić się w jedną z atrakcji waszego ulubionego hotelu. Łazienka to oczywiście aquapark dla dzieci, kuchnia stanie się restauracją, sypialnia strefą relaksu i zabiegów upiększających, a salon – plażą, boiskiem i strefą rozrywkową. Zadbajcie o odpowiednią atmosferę i dekoracje: przygotujcie papierowe mewy i papugi, rozłóżcie plażowe ręczniki, fotele zastąpcie dmuchanymi materacami. Wakacyjny nastrój wzmocnicie dzięki nagraniu audio z szumem fal – niech towarzyszy wam przez cały dzień. Oczywiście, stroje kąpielowe obowiązkowe!
  • Plan zajęć również powinien być utrzymany w klimacie wypoczynku w hotelu
-plażowanie na dywanie
- siatkówka plażowa salonowa (z balonikiem zamiast piłki);
- basenowe szaleństwa w wannie;
- Moda Tropików: tworzenie naszyjników ze sztucznych i papierowych kwiatów
- seans w domowym spa nad morzem: owocowe maseczki, terapia zapachowymi świecami, kolorowy manicure;
- impreza Disco Polo dla całej rodziny!

Ferie w domu - Pora na nic nierobienie

Pamiętajmy, że ferie to okres wypoczynku i ładowania akumulatorów. Potrzebujemy tego zwłaszcza w tym trudnym czasie, dlatego postarajmy się spędzić zimową przerwę przyjemnie, a przede wszystkim: aktywnie i kreatywnie. Zapewniwszy sobie dobry nastrój i pozytywne nastawienie, łatwiej nam będzie stawiać czoła kolejnym wyzwaniom i przetrwać okres dzielący nas od powrotu do normalności. Już niedługo znów będziemy mogli swobodnie podróżować, odwiedzić ulubiony hotel nad morzem i oddać się w ręce pełnych pomysłów animatorów.