Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2020-03-05 08:48:00

Dziecko uzależnione od telefonu? Sprawdź, czy masz się czym martwić!

Uzależnienie dzieci od telefonu to zmora dzisiejszych czasów. Dzieci co raz wcześniej dostają smartfony do rąk, co powoduje, że od coraz wcześniejszych lat pojawia się uzależnienie od telefonu u dzieci. Sprawdź, czy uzależnienie dziecka od telefonu to problem, który dotyczy także Twojej pociechy!

 

UZALEŻNIENIE OD TELEFONU U DZIECI – OBJAWY

Fonoholizm – czyli uzależnienie dziecka od telefonu – jest już oficjalnie zdefiniowany jako choroba wśród dzieci nadmiernie korzystających z telefonu komórkowego. Ze względu na czasy, w których telefon komórkowy jest przedmiotem towarzyszącym ludziom na każdym kroku już od najmłodszych lat, możemy nie zauważyć, że nasze dziecko popada w nałóg. Warto więc zwracać uwagę na pierwsze sygnały mogące świadczyć o tym, że dziecko jest uzależnione od telefonu:

DZIECKO UZALEŻNIONE OD TELEFONU – PRZYCZYNY

Przyczyn uzależnienia od telefonu u dzieci może być naprawdę sporo, począwszy od zwykłego zatracenia się w korzystaniu z telefonu komórkowego i brak ograniczeń ze strony rodziców. Niemniej jednak przyczynami uzależnienia dziecka od telefonu najczęściej są:

Telefon staje się ucieczką dziecka od problemów, kiedy:

  • Nie akceptuje samego siebie
  • Nie znajduje akceptacji w otoczeniu

Dziecko nie musi mieć jednak żadnych problemów, aby najzwyczajniej w świecie uzależnić się od telefonu komórkowego - prawdziwym zagrożeniem jest samo przeniesienie komunikacji i usług do telefonu komórkowego, co sprawia, że zarówno rodzice, jak i dzieci mają z telefonem praktycznie stały kontakt. Przez telefon bowiem:

Najlepiej jest więc przeciwdziałać uzależnieniu dziecka od telefonu zanim pojawią się realne szanse wystąpienia problemu uzależnienia od telefonu u dzieci.

 

DZIECKO UZALEŻNIONE OD TELEFONU – SKUTKI

Skutki uzależnienia dzieci od telefonu mogą nieść trwały uszczerbek na zdrowiu zarówno psychicznym, jak i fizycznym dziecka, a także niszczyć relacje w rodzinie oraz wśród znajomych i sprawiać dziecku trudności w dalszym życiu. Skutki uzależnienia dziecka od telefonu to:

UZALEŻNIENIE DZIECKA OD TELEFONU – JAK TEMU ZAPOBIEC?

Podanie dziecku telefonu jest niestety najwygodniejszym sposobem dla rodziców, by zająć swoje dziecko na długo i bez żadnego wysiłku ze strony dorosłego. Niestety – nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak negatywne mogą być tego konsekwencję.  Jak wiec zapobiec uzależnieniu dziecka od telefonu?

Pierwsza kwestia to przykład z góry. Pamiętaj – jesteś wzorem do naśladowania dla swojego dziecka. Rodzic wpatrzony w ekran swojego telefonu to najszybsza droga do uzależnienia dziecka od telefonu. Odłóż w domu telefon na półkę do czasu, aż dziecko pójdzie spać.

Po drugie, kontroluj czas, jaki Twoje dziecko spędza przy telefonie. To Ty jako rodzic jesteś odpowiedzialny za Twoje dziecko – jeśli wiec Ty nad tym nie zapanujesz, może być za późno. Przede wszystkim, nie dawaj do rąk telefonu małym dzieciom! Zapewniamy, że trzylatkowi telefon komórkowy jest kompletnie zbędny.

Po trzecie – spędzaj ze swoim dzieckiem jak najwięcej czasu! Badania koreańskie, wykazały, że dzieci, których rodzice byli w bliskiej relacji emocjonalnej ze swoimi dziećmi, rzadziej korzystały z urządzeń typu smartfon czy tablet. Wniosek nasuwa się sam –  dobra relacja z dzieckiem to najlepsza profilaktyka. Dziecko, które ufa swoim rodzicom i mówi mu o swoich kłopotach, nie będzie szukało rozwiązania problemu w Internecie.

Jak spędzać czas z dzieckiem bez telefonu komórkowego? Wspólne uprawianie sportu (rower, basen itp.), odwiedzanie parków rozrywki (parki trampolin, Laserhouse’y itp.)… możliwości jest naprawdę mnóstwo. Wyjeżdżajcie często wspólnie, a wybierając hotel na wakacje nad morzem kierujcie się tym, aby w obiekcie było mnóstwo możliwości rodzinnego spędzania czasu. Hotel przyjazny rodzinie nad morzem powinien mieć w swojej ofercie mnóstwo atrakcji dla dzieci, które odwrócą jego uwagę od telefonu komórkowego – Aquapark, animacje, boiska do gry, place zabaw, sale zabaw i wiele innych.

 

UZALEŻNIENIE OD TELEFONU U DZIECI – DZIAŁAJ, ZANIM NIE JEST ZA PÓŹNO!

Nie ma się co oszukiwać – na fonoholizm narażone jest w naszych czasach każde dziecko. Odcięcie nastolatka od telefonu komórkowego również nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż możemy narazić go z kolei na wycofanie społeczne z powodu odbiegania od rówieśników i braku wspólnych tematów. Najlepszym rozwiązaniem jest więc znalezienie złotego środka – tyczy się to również rodziców! Być może już podejrzewasz fonoholizm u siebie bądź Twojego dziecka – w takim wypadku koniecznie skonsultuj się ze specjalistą i nie czekaj na dalszy rozwój choroby.

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij