Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

    Zobacz pozostałe

2021-04-01 09:13:00

Czytanie bajek - 7 faktów o czytaniu bajek dla dzieci

Pomyśl 2 razy, zanim włączysz dziecku telewizor

We współczesnym społeczeństwie czytanie umiera – to przykry, ale bezsprzeczny fakt.

Jako dorośli ludzie po książki sięgamy raczej niechętnie. Według popularnego – i nieprawdziwego – poglądu winę za ten stan rzeczy ponosi przymus czytania szkolnych lektur, które dla dzieci są nieatrakcyjne i zwyczajnie nudne. Powszechnie twierdzi się także, że nawet najciekawsza książka w oczach dziecka nie może konkurować ze zdobyczami techniki: telewizorem, smartfonem, bogatymi w rozmaite funkcje zabawkami. Jednak nikt nie rodzi się czytelnikiem. Miłość lub niechęć do literatury nabywamy na drodze doświadczeń i, jak to często bywa, kluczowe są wczesne lata życia oraz decyzje rodziców.

Czytanie bajek dzieciom – wybierz czytanie od telewizora

Tak naprawdę to nie dzieci są oporne względem czytania, a my, dorośli. Czytanie dziecku wymaga od nas wygospodarowania czasu, zaangażowania we wspólną lekturę, zdobycia się na wysiłek, jakim jest obcowanie z każdym tekstem, nawet tym przeznaczonym dla kilkulatka. O wiele łatwiejsze wydaje się włączenie maluchowi animowanej bajki. Wielu wręcz twierdzi, że efekt jest taki sam, niezależnie od tego, czy bajka jest obejrzana, czy przeczytana.
Naukę chęci czytania bajek można porównać do pływania. Jak? To proste! Dziecko nauczy się pływać jedynie gdy poświęcimy mu czas oraz często będziemy je zabierać do Aquaparku. Tak samo wygląda nauka umiejętnego czytania, słuchania, opowiadania co znajdowało się w książce przez dziecko.
Ostatecznie wielu jednak twierdzi że książka a film to samo. Treść i tak jest dostosowana do wieku dziecka, morał historii ten sam, a dziecko chętniej spędzi czas przed migającym jaskrawo ekranem telewizora niż patrząc na ślęczącego nad książką rodzica… prawda?

Czytanie bajek a inne media

 

Czytanie bajek

Bajka animowana

Audiobook

Nośnik kulturowy

✔️

✔️

✔️

Nośnik wartości

✔️

✔️

✔️

Wspomaga rozwój wyobraźni

✔️

✔️

Wspomaga rozwój mowy

✔️

✔️

Wymaga zaangażowania minimum dwóch osób

✔️

Sprzyja umacnianiu więzi

✔️

Kontrola treści

✔️

✔️

Czytanie bajek dla dzieci -Dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie dziecku bajek od najmłodszych lat niesie ze sobą szereg korzyści – tę formułkę zna praktycznie każdy. Jednak czy wiemy, w jaki sposób książki wpływają na nasze pociechy? Czy potrafimy wymienić inne plusy niż głośno postulowany rozwój wyobraźni? Przedstawiamy kilka najciekawszych i nieoczywistych faktów na temat czytania bajek, których każdy rodzic powinien być świadomy.

1.Wiedza o języku

Z maluchem nie wystarczy rozmawiać. Dialog oczywiście jest potrzebny, ale codzienna mowa bywa nieco niechlujna. I nie ma w tym absolutnie nic złego! Warto jednak przyzwyczajać dzieci także do poprawnego układania zdań, operowania częściami mowy, wzbogacania słownictwa, czyli: budowania zaplecza w postaci mowy biernej, które szybko przełoży się mowę czynną. Już na podstawie wypowiedzi kilkuletniego dziecka można łatwo określić, czy rodzice spędzają z nim czas na czytaniu bajek.

2.Terapia bajkami

Nie ma takiej życiowej przeszkody, która nie byłaby tematem jakiejś książki. Na przykładzie przygód ulubionych bohaterów dzieci uczą się rozróżniać dobro i zło, szukać rozwiązań problemów oraz przewidywać konsekwencje swoich działań. Bajka doskonale sprawdzi się jako remedium na konflikty w przedszkolu lub między rodzeństwem: przedstawienie podobnej sytuacji pomoże dzieciom uporać się z negatywnymi emocjami lub przepracować traumatyczne doświadczenie.

3.Aktywność społeczna

Izolujące się od rówieśników, zakochane w książkach dziecko to szkodliwy mit. Wbrew pozorom dzieci obcujące z literaturą czują się w grupie o wiele pewniej, wyróżnia je łatwość formułowania opinii, odważniej przedstawiają swoje stanowisko. Dzięki temu dziecko szybciej odnajdzie się w nowym środowisku i łatwiej będzie nawiązywać przyjaźnie zarówno w szkole, na podwórku czy też spędzając wakacje czy ferie w hotelu z animacjami dla dzieci.

4.Łatwiejszy szkolny start

Zarówno czytanie, jak i słuchanie czytanego tekstu wymaga wysiłku intelektualnego, w czasie którego dziecko ćwiczy pamięć oraz koncentrację. Oprócz tego w mózgu tworzy się sieć połączeń neuronowych - to właśnie ona odpowiada za przyswajanie nowych informacji. Innymi słowy każda przeczytana wspólnie książeczka to lepsze przygotowanie dziecka do sprostania wyzwaniom stawianym przez szkołę.

5.Nawyk na całe życie

To żadna tajemnica: czytanie dziecku od wczesnego dzieciństwa to pierwszy krok w kierunku wychowania dorosłego czytelnika. Oswojone ze słowem pisanym, będzie czerpało większą przyjemność z obcowania ze szkolnymi lekturami oraz nabędzie nawyk zdobywania wiedzy.

6.Wzmacnianie więzi

Żadne medium i żaden gadżet nie zastąpi drugiego człowieka, a prawidłowe relacje wytworzą się tylko jeśli będziemy razem spędzać czas. Czytając, dajemy dzieciom naszą obecność i uwagę, pokazujemy, jakie są dla nas ważne i otaczamy je miłością.

7.Dobra zabawa

Dziecko wcale nie potrzebuje kolekcji grających i jeżdżących zabawek. Najlepszą zabawką każdego malucha jest jego wyobraźnia. Jeśli damy dziecku poznać przyjemność płynącą ze słuchania czytającego rodzica, mamy gwarancję, że wielokrotnie usłyszymy jeszcze prośbę o wspólne zaszycie się na kanapie z ulubioną książeczką.

Czytanie bajek -Kiedy czytać dziecku (a kiedy odpuścić)?

Najprostsza odpowiedź brzmi: kiedy to tylko możliwe.
 
Maluchy chętnie usypiają przy bajkach, ale nie musimy ograniczać się co do pory dnia. Czas poobiedniego odpoczynku również się nada! Jeśli uda nam się rozbudzić u dziecka potrzebę sięgania po książki, starajmy się, aby miało ku temu okazję niezależnie od tego, gdzie się znajduje. „Awaryjna” bajka powinna towarzyszyć nam w czasie dłuższej jazdy samochodem, na wiosennym pikniku oraz podczas imienin u cioci.

Wakacyjny wyjazd też nie musi oznaczać przerwy od czytania, choć zamiast wieźć ze sobą pół domowej biblioteczki, lepiej postawić na hotel nad morzem, w którym funkcjonuje sala zabaw zaopatrzona w książeczki. A może nawet organizują wspólne czytanie bajek dla swoich młodych gości?

Ważne jest, by nie naciskać. Czytanie to przyjemność, a nie przykry obowiązek. W przypadku dzieci przedszkolnych zaleca się, by czytanie trwało około 20 minut, ale nie traktujmy tego jak wyznacznik. Lepiej obserwować reakcje dziecka: czasami może mieć dość po kilku minutach, a czasami z chęcią i uwagą będzie słuchało przez pół godziny. Zrezygnujmy z książki, jeśli dziecko jest wyraźnie rozbudzone i ma ochotę na inne aktywności – tłumienie rozpierającej malucha energii da tylko efekt odwrotny do zamierzonego.