Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

  Zobacz pozostałe

2020-05-28 12:20:00

Farbowanie włosów w domu - Poznaj fryzjerskie triki jak farbować włosy!

Farbowanie włosów w domu – Poznaj fryzjerskie triki jak farbować włosy!

Jak zafarbować włosy? Nic prostszego! Spa nad morzem podpowiada jak samemu zafarbować włosy krok po kroku. Farbowanie włosów w domu nie musi być trudne!

FARBOWANIE WŁOSÓW W DOMU – KROK PIERWSZY, CZYLI WYBÓR FARBY

O ile podczas wizyty u fryzjera jest to nie nasz problem, tak gdy farbujemy włosy w domu odpowiedzialność za wybór odpowiedniej farby spoczywa na naszych barkach. Warto więc podczas wyboru odpowiedniej farby wziąć pod uwagę:

Skład – Należy unikać farb, które zawierają:

 • Amoniak (niszczy strukturę włosa)
 • Alergeny (nikiel, fenylenodiaminy, siarczany, rezorcyny, nadtlenek wodoru, chlorowodoru i parabeny)
 • Substancje rakotwórcze (fenylenodiaminy, 4-metoksy- m-fenylenodiaminę, 4-chloro- m-enylenodiaminę, 4-amino- 2-nitrofenol oraz 2-4 toluenodiaminę)

 

Opinie – mowa tu o ocenach produktów na forach czy stronach internetowych sklepów. Lepiej jest unikać porad na blogach i filmach vlogarów, gdyż zazwyczaj zachwalany tam produkt został opłacony przez reklamodawcę – chyba, że bloger mówi o wadach produktu, wtedy taka opinia jest bardziej wiarygodna.

 

Odcień farby – Jednak należy pamiętać, że przy domowym farbowaniu kolor z opakowania farby nie zawsze będzie znajdował odzwierciedlenie na naszych włosach. Na finalny odcień farby ma włosach ma wpływ mnóstwo czynników:

 

O ile profesjonalista jest w stanie zafarbować nasze włosy na wymarzony kolor, tak podczas domowego farbowania kolor ten może znacznie różnić się od naszych oczekiwań.

Podczas wizyty u profesjonalisty możemy także liczyć na pomoc w doborze odcienia farby. Gdy farbujemy włosy samemu możemy dobrać odcień farby samemu określając koloryt naszej cery. Należy ocenić, czy nasza cera ma chłodny czy ciepły odcień – na tej podstawie możemy stwierdzić, czy farba powinna mieć tony chłodne czy ciepłe:

 

 

JAK FARBOWAĆ WŁOSY – KROK DRUGI, CZYLI PRÓBA UCZULENIOWA

Zawsze należy posłuchać zaleceń producenta i wykonać próbę uczuleniową 48 godzin przed planowanym zabiegiem farbowania. Pamiętaj:

 • Jeśli jedna farba Cię nie uczuliła, to nie znaczy, że inna farba – nawet z tej samej firmy – Cię nie uczuli. Nawet inny odcień farby ma inny skład niż farba tej samej linii.
 • To, że jedna konkretna farba nie uczuliła Cię dzisiaj, nie znaczy, że nie uczuli Cię za miesiące – reakcje alergiczne mogą się uaktywnić dopiero w pewnym etapie życia.

Próba uczuleniowa polega na nałożeniu odrobiny farby na jedno z wybranych miejsc na ciele:

 

Warto pamiętać, że większość farb składa się z dwóch pojemników, które należy ze sobą wymieszać. Również przy próbie uczuleniowej pobieramy odrobinę płynu z obydwóch tubek i je ze sobą mieszamy.

Po 10 minutach możemy zmyć preparat ze skóry, a otwarte pojemniki powinniśmy szczelnie zamknąć i przechowywać w zaciemnionym miejscu w temperaturze pokojowej. Otwartą farbę musimy zużyć w ciągu 48 godzin, aby nie straciła ona właściwości aktywnych.

Reakcja alergiczna następuje wtedy gdy:

 • Skóra zaczyna nas swędzić lub piec gdy kosmetyk znajduje się na naszej skórze
 • Zaobserwujemy zmiany skórne w miejscu, gdzie była nałożona farba w ciągu kolejnych 48 godzin
 • Przy silnej alergii może być to nawet opuchlizna oczu, twarzy i problemy z oddychaniem

Jeśli zaobserwujemy którykolwiek z powyższych objawów, pod żadnym pozorem nie możemy zafarbować włosów danym kosmetykiem. W przypadku doznania silnej alergii powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu z opakowaniem farby, która nas uczuliła.

 

JAK ZAFARBOWAĆ WŁOSY – KROK TRZECI, CZYLI PRZYGOTOWANIE STANOWISKA

Czas na odpowiednie przygotowanie przestrzeni, w której będziemy farbować włosy. Warto pamiętać, że farbowanie włosów kończy się często prykaniem farby i jej kapaniem na podłogę, więc lepszym pomieszczeniem do farbowania będzie łazienka niż elegancki salon.

Po pierwsze, zabezpiecz podłogę. Wybierz miejsce bez dywanu lub zwiń dywan w miejscu farbowania – w przeciwnym wypadku plamy z dywanu możesz już nie domyć.

Po drugie, załóż robocze ubrania. Trudno jest uniknąć pomazania farbą ubrania, więc wybierz takie ubranie, którego nie będzie Ci szkoda wyrzucić w ostateczności do kosza. Dodatkowo możesz położyć na ramiona ręcznik lub inny kawałek materiału który może się pobrudzić.

Po trzecie, otwórz okno jeśli to możliwe. W pomieszczeniu będzie udzielał się specyficzny zapach farby, który nie zawsze jest przyjemny.

Po czwarte, przygotuj miseczkę, pędzelek do farbowania, grzebień oraz rękawiczki. W miseczce będziesz mieszać farbę z aktywatorem. Rękawiczki najczęściej dołączone są do farby. Przybory połóż na ręczniku lub ścierce, której nie będzie Ci szkoda gdy się pobudzi.

 

Po przygotowaniu stanowiska można przejść do najważniejszego, czyli nakładania farby na włosy.

 

JAK SAMEMU ZAFARBOWAĆ WŁOSY KROK PO KROKU

 

Po pierwsze: Dokładnie zapoznaj się z instrukcją farby

Na początek powinniśmy przygotować farbę zgodnie zaleceniami producenta – jeśli wymaga to wymieszania ze sobą pojemnika z farbą oraz pojemnika z aktywatorem, powinniśmy to zrobić. Postępujmy zgodnie z instrukcją – każda farba może wymagać innego przygotowania. Na ulotce znajdziemy także wskazówki czy farbę nakładać na suche czy wilgotne włosy, ile czasu musisz trzymać farbę na włosach, a także przede wszystkim sprawdzisz, czy nie minęła data ważności produktu.

 

Po drugie: Dokładnie rozczesz włosy

Ułatwi to aplikację farby. Należy pamiętać o tym, aby nie myć włosów przed farbowaniem. Ostatnie mycie włosów powinno nastąpić 24-48 godzin przed planowanym zabiegiem – sebum chroni nasze włosy i skórę głowy przed podrażnieniami.

 

Po trzecie: Zabezpiecz swoją skórę

Posmaruj skórę wzdłuż linii włosów kremem lub wazeliną, aby ułatwić zmywanie farby z tych okolic skóry. Na dłonie nałóż rękawiczki ochronne.

 

Po czwarte: podziel włosy na cztery części:

 

Włosy podziel końcówką grzebienia. W ten sposób ułatwisz sobie pracę i nie pominiesz żadnego pasma włosów.

 

Po piąte: Nałóż farbę

Farbę nakładamy od góry do dołu (najpierw części 1 i 2, potem 3 i 4) , pod nasady po końcówki – na karku włosy są delikatne, więc jeśli zaczniemy od nich, mogą zacząć się kruszyć. Włosy na karku i w obrębie uszu szybciej też łapią kolor niż grube włosy przy czole. Jeśli mamy odrosty, najpierw pokrywamy je farbą a następnie resztę włosów. Grzebieniem robimy przedziałki co 2cm i rozprowadzamy farbę pasmo po paśmie. Na końcu masujemy włosy i skórę głowy przez kilka minut, aby dokładnie rozprowadzić farbę we wszystkie pasma. Farbę pozostawiamy na głowie tak długo, jak wskazuje na to instrukcja w opakowaniu – nigdy nie wolno trzymać jej:

 • Dłużej – możesz w ten sposób popalić włosy, a w konsekwencji mogą nawet wypaść
 • Krócej – szczególnie farb w odcieniach blond, gdyż kolor nie zdąży się aktywować i grozi to żółto-pomarańczowym odcieniem włosów

 

Po szóste: Zmywanie farby

Od razu po nałożeniu farby umyj wacikiem uszy i zafarbowaną skórę wokół linii włosów. Po czasie podanym na opakowaniu dokładnie umyj włosy szamponem do czasu, aż woda nie będzie już bardzo zabarwiona. Nie przejmuj się, jeśli ciągle spłukiwana woda nie będzie czysta – to zupełnie normalne, szczególnie przy farbach o intensywnych odcieniach. Warto też użyć po farbowaniu intensywnie regenerującej maski na włosy bądź odżywki – zapytaj w Spa nad morzem o produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych. Możesz wysuszyć włosy suszarką i ułożyć je wedle upodobania

 

FARBOWANIE WŁOSÓW W DOMU – JAK CZĘSTO FARBOWAĆ WŁOSY?

Wszystko zależy od  kondycji naszych włosów – grube i zdrowe można farbować częściej, natomiast cienkie i zniszczone zaleca się farbować jak najrzadziej. Pamiętajmy też, że każde farbowanie niszczy nasze włosy, więc nawet najzdrowsze włosy mogą w końcu mieć dość częstego farbowania. Zalecany odstęp między farbowaniami to minimum 4 tygodnie.

 

JAK FARBOWAĆ WŁOSY I NIE ZWARIOWAĆ?

Jak widać, proces farbowania włosów jedynie brzmi groźnie, jednak można go oswoić z pomocą profesjonalnych rad. Jeśli nadal jednak wydaje Ci się, że farbowanie jest zbyt trudne, nie wiesz jaką farbę wybrać lub boisz się, że nie zafarbujesz dokładnie wszystkich włosów, nie ryzykuj i zapisz się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego.

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij