Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

  Zobacz pozostałe

2023-02-23 14:16:00

Czy jacuzzi jest bezpieczne? Zasady korzystania z jacuzzi

Wanny z hydromasażem w hotelach SPA są już standardem. Trudno jest też sobie wyobrazić Aquapark, który nie posiada wanien jacuzzi. Nie brakuje także wielbicieli bąbelkowych kąpieli, którzy stawiają jacuzzi w ogródku lub na działce. Kochamy lenić się w ciepłej, wzburzonej od bąbelków wodzie, ale jak to robić bezpiecznie? Wyjaśniamy!

 

Czy jacuzzi jest bezpieczne?

Jacuzzi to bez zwątpienia jedna z form relaksu, a także sposób na poprawę zdrowia. Hydromasaż ma mnóstwo zalet – przede wszystkim:

Zasady korzystania z jacuzzi w zależności od zamierzonych efektów

Aby uzyskać powyższe efekty, nie trzeba żadnych specjalnych wymogów. Możemy jednak wpłynąć na efekty korzystanie z jacuzzi. W zależności od temperatury wody możemy uzyskać różne efekty natychmiastowe:

 • Niższa temperatura będzie miała działanie pobudzające, doda energii oraz rozbudzi chęci do działania, dlatego jest bardziej wskazana, jeśli chłodnych kąpieli zażywa się o poranku.
 • Z kolei woda o temperaturze zbliżonej do 40 stopni przyjemnie rozleniwi. Gorący hydromasaż jest zalecany w porze wieczornej, najlepiej przed snem.

 

Zasady bezpiecznego korzystania z jacuzzi

Nie ma ograniczeń wiekowych co do użytkowania wanien z hydromasażem. Pamiętajmy jednak, by dzieci korzystały z nich pod czujnym okiem osoby dorosłej. Należy pamiętać także o odpowiedniej temperaturze wody: powinna oscylować w granicach 30, maksymalnie 35 stopni.

Osoby starsze lub cierpiące na przewlekłe dolegliwości zdrowotne powinny najpierw skonsultować się z lekarzem i ustalić, czy taka forma relaksu będzie dla nich bezpieczna. Z jacuzzi nie można bowiem korzystać w przypadku:

 • nadciśnienia tętniczego
 • chorób i stanów zapalnych skóry
 • niektórych chorób przewlekłych
 • infekcjach dróg moczowych
 • niektórych chorób układu krążenia
 • niskiej krzepliwości krwi
 • otwartych ran


oprócz tego warto kierować się zasadami korzystania z jacuzzi – wśród nich można wymienić następujące:

 1. Po posiłku należy odczekać, zanim zażyje się kąpieli. Przed korzystaniem z jacuzzi nie sięgajmy po ciężkie, tłuste potrawy.
 2. Hydromasaż nie powinien trwać zbyt długo. Zaleca się od kilku do kilkunastu minut, nie dłużej niż pół godziny. Oczywiście ramy czasowe nie są sztywne i zależą od zapotrzebowania oraz reakcji organizmu.
 3. Odradza się korzystania z jacuzzi w pierwszym trymestrze ciąży. W kolejnych miesiącach kąpiele w jacuzzi są możliwe pod warunkiem, że temperatura wody nie przekracza 32 °C, lecz przede wszystkim po konsultacji z lekarzem, który nie stwierdzi innych przeciwskazań.
 4. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jacuzzi powinno być ustawione na stabilnym podłożu, z daleka od urządzeń elektrycznych. Aby móc bezpiecznie wejść i wyjść, konieczne są wygodne, antypoślizgowe schodki lub drabinka. Zwracajmy także uwagę, aby dzieci nie biegały przy wannie.

 

Co wolno, a czego nie powinno się wnosić do jacuzzi?

Zasady korzystania z jacuzzi – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jacuzzi to doskonałe uzupełnienie wypoczynku, dlatego korzystajmy z nich, gdy mamy taką możliwość. Nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie, aby efekty korzystania z jacuzzi poprawiały a nie pogarszały stan naszego zdrowia. Sesje w jacuzzi to świetny sposó na poprawienie kondycji naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego!