Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

  Zobacz pozostałe

2023-06-08 08:30:00

Osteofitoza, czyli nadmierna narośl kostna

Jak wiadomo w przyrodzie chodzi o równowagę  i nie zawsze nadmiar oznacza coś dobrego.  W ten właśnie sposób wchodzimy w wyjątkowo bolesny temat osteofitozy. A to dlatego, że osteofity to narośl kostna, która może przybierać  postać haczyków bądź kolców. Powstają one  w miejscach narażonych na przeciążenia, mikrourazy czy stany zapalne.  Nie jest to odkrycie, które to moglibyśmy zawdzięczać współczesnej medycynie, ani  super nowoczesnym komputerom, ponieważ już w XIX w.  ojciec założyciel chirurgii ortopedycznej Niemiec Julius Wolf dostrzegł bardzo istotną zależność pomiędzy obciążeniem tkanki kostnej, a czynnikami powodującymi jej wzrost. To dzięki jego badaniom i obserwacjom powstało prawo WOLFA dotyczące transformacji kości i to na nim bazuje cała współczesna medycyna, rozwijająca badania na układzie mięśniowo-szkieletowym, biologii mechanicznej i komórkowej, a także inżynierii tkankowej. 
 

Osteofitoza – jak powstaje w naszych stawach?

Idąc dalej tym tropem już wiemy, że osteofity tworzą się głównie w obrębie:

 • stawów biodrowych,
 • kolanowych,
 • dłoni,
 • stóp,
 • trzonów kręgowych,

ponieważ to one głównie są poddawane największym obciążeniom.  No i  właśnie sobie tak używamy te stawy i używamy  i w ten sposób ścieramy chrząstkę stawową. Na to nadmierne obciążenie, nasz organizm reaguje koniecznością ratowania stawu. W ten sposób  rozpoczyna się więc proces zabezpieczenia i wzmocnienia stawu. Zaczynają się tworzyć wypustki kostne, no i niestety z czasem odczujemy  ich wzrost. Ból to  przeważnie pierwszy sygnał, a później to oczywiście dochodzi jeszcze do tego ograniczony zakres ruchu i deformacja stawów.

 W zależności od lokalizacji zmian, chory może odczuwać także mrowienie, drętwienie, a jeżeli wyrostki pojawiają się na kręgosłupie to dochodzi nam jeszcze  ból i zawroty głowy przy zmianach w odcinku szyjnym. Zwyrodnienia w odcinku piersiowym odczuwamy jako ból między żebrami, natomiast w odcinku lędźwiowym będziemy odczuwali je jako promieniujący ból  pośladków i nóg. Jak już te osteofity zaczną robić nam bałagan w stawach to szaleją na całego. W kręgosłupie mogą się przyczynić do zwężenia kanału kręgowego, a to prowadzi do uszkodzenia nerwu. A w stawach kolanowych są przyczyną zwężenia szpary stawowej i właśnie dlatego powodują problemy z chodzeniem.
 

Osteofitoza – jakie są przyczyny jej powstawania?

Warto zaznaczyć, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a w przypadku pojawiania się osteofitów duży wpływ ma na to nasz styl życia. Jak zwykle na pierwszym miejscu możemy wyróżnić:

 • otyłość - nasze nadprogramowe kilogramy przyczyniają się do nadmiernego obciążenia stawów i niestety nie zachęcają do aktywności fizycznej. Najszybciej uszkodzeniom ulegają nasze  biedne kolanka, które to muszą dźwigać taki ciężar.
 • wiek - wiadomo, że ryzyko choroby wzrasta wraz z wiekiem, a to już niestety jest wynikiem starzenia się naszego organizmu, ponieważ obniżona jest gęstość kości.               
 • siedzący styl życia - za pojawienie się zwyrodnień obarcza się również siedzący styl życia, on także przyczynia się do pojawienia tego rodzaju zmian. 
 • uprawianie sportu zawodowo - osteofitoza nęka również sportowców, ponieważ ryzyko deformacji wzrasta, gdy  kości i stawy ulegają częstym kontuzjom oraz dużym przeciążeniom.
 


 

Osteofitoza – jak ją zdiagnozować i leczyć?

Osteofity są wyjątkowo fotogeniczne i łatwe do zdiagnozowania wystarczy zdjęcie RTG, ponieważ prezentują się na nich w całej swojej okazałości. Jeżeli jednak, ktoś ma ochotę bardziej szczegółowo drążyć temat,  to polecamy rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy.

Teraz niestety ta zła wiadomość, a mianowicie nie ma możliwości cofnięcia powstałych już zmian zwyrodnieniowych. Jedną metodą pozbycia się tych niechcianych gości jest zabieg chirurgiczny, tą metodę stosuje się jednak tylko w ostateczności. Cały proces leczenia i rehabilitacji oparty jest  na zatrzymaniu procesu narastania wypustek oraz redukcji dolegliwości bólowych. Pomocna w walce ze skutkami podstępnej osteofitozy  jest też odpowiednia farmakologia, która będzie działała przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

 

 

Osteofitoza – co pomoże w walce z nią?

Jeżeli już mierzymy się z tego rodzaju dolegliwościami, to warto planując wczasy nad morzem, wybierać miejsce w którym to nie tylko możemy wypoczywać, ale również odpowiednio zadbać o  nasze zdrowie odbywając na przykład turnus rehabilitacyjny nad morzem. 

Warto również zadbać o masaże i ćwiczenia wzmacniające oraz poprawiające elastyczność i ruchomość naszego ciała. Wszystkie te czynności mają na celu poprawę naszego samopoczucia i zwiększenie ruchomości w zaatakowanych przez chorobę stawach.

Pamiętajmy, że jak ze wszystkim to i niestety w tym przypadku również bardzo istotna jest profilaktyka. Jak wiadomo, zawsze o wiele łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Tak więc dbajmy o prawidłową wagę i postawę naszego ciała. Z większą radością hasajmy po ukwieconych łąkach, kojąco szumiących lasach czy w ostateczności, ale też z ogromną radością po krętych ścieżkach pobliskiego parku.