Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

  Zobacz pozostałe

2019-12-19 14:46:00

Hydroterapia - co to jest i na co pomaga?

Hydroterapia (inaczej wodolecznictwo , akwaterapia) - dział fizjoterapii (konkretnie balneoterapii) polegający na leczeniem różnego rodzaju schorzeń bądź dolegliwości przy użyciu wody. Stosowana w rehabilitacji nad morzem, w sanatoriach i ośrodkach fizjoterapeutycznych.

 

HYDROTERAPIA – NA CO POMAGA?

 Hydroterapia najczęściej stosowana jest przy schorzeniach takich jak:

 • schorzenia układu krążenia (m.in. nadciśnienie, miażdżyca, stany po zawale serca sercowego)
 • schorzenia układu ruchu (m.in. nadmierne napięcia mięśniowe, stany przewlekłe po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach)
 • schorzenia układu nerwowego (m.in. stan po udarze mózgu, zaburzenia czucia, nerwobóle)
 • schorzenia układu oddechowego (m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa)
 • choroby reumatyczne (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów)

 

Jeśli cierpisz na któreś z powyższych schorzeń, to wybierając turnus rehabilitacyjny nad morzem zapytaj ośrodek o metody hydroterapeutyczne.

 

HYDROTERAPIA - RODZAJE

W skład hydroterapii wchodzą m.in.:

 • Hydromasaż – jest to rodzaj masażu podwodnego, polegający na zanurzeniu się w wannie przypominającej jacuzzi, oraz ,,wyrzucaniu’’ wody z dysz pod silnym ciśnieniem na odpowiednie partie ciała. Masowane są przede wszystkim plecy, kark, nogi. Stosowany jest m. in. W schorzeniach układu krążenia, oddechowego, nerwowego

 

 

 • Masaż wirowy kończyn górnych i dolnych - jest to masaż przeprowadzany na kończynach górnych lub dolnych w specjalnych wanienkach, które różnią się od siebie kształtem oraz głębokością. Zabieg trwa 15 minut, a woda wirująca powoduje m.in. działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, rozluźnienie mięśniowe.

 

 • Masaż wirowy kończyn dolnych głęboki - Jest to masaż kończyn dolnych i dolnego odcinka kręgosłupa w specjalnej wannie z ciepłą wodą. Zabieg trwa 20 minut i wykorzystuje do celów leczniczych wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne związane z ruchem wirowym wody. Stosowany jest m.in. przy zaburzeniu krążenia kończyn dolnych, chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, stany pourazowe.

 

 

 • Kąpiel perełkowa – jest to zabieg polegający na zanurzeniu się w wannie w pozycji leżącej i masażu ciała poprzez wydostawanie się małych bąbelków na powierzchnię wody. Cały zabieg trwa 20 minut i powoduje on m.in. działanie przeciwbólowe, poprawę krążenia krwi, przyśpieszenie metabolizmu.

 

 • Kąpiel solankowa – Jest to zabieg polegający na zanurzeniu całego ciała (z wyjątkiem głowy) w wodzie wzbogaconej odżywczymi minerałami. Zabieg trwa 20 minut, a w trakcie jego trwania dochodzi do m.in. zmniejszenia dolegliwości bólowych, wzrostu przewietrzenia płuc, pobudzenia przemiany materii.

 

 

 • Kąpiel borowinowa - Jest to zabieg polegający na zanurzeniu całego ciała (z wyjątkiem głowy) w wodzie zawierającej borowinę. Temperatura wody powinna być nie niższa niż 40 stopni, aby organizm lepiej przyswoił jej działanie. Zabieg trwa 20 minut i ma ono działanie m.in. przeciwbólowe, przeciwzapalne, ujędrniające, nawilżające.

 

 • Kąpiel zmiennocieplna – polega na umiejscowieniu kończyn górnych oraz dolnych w specjalnych wanienkach, gdzie następnie są one natryskiwane na przemian: raz ciepłą i raz zimną wodą. Zabieg trwa 15minut i powoduje m.in. rozluźnienie napięcia mięśniowego, redukcję stresu, zwiększenie odporności organizmu.

 

 

 

PREHISTORYCZNA HYDROTERAPIA, CZYLI… STAROŻYTNE TERMY!

Hydroterapia znana była już w starożytnych Chinach, Japonii, Grecji i Cesarstwie Rzymskim. Hipokrates dowodził, że zabiegi wodne mogą przynieść ulgę chorym na różne schorzenia i sam stosował w leczeniu balneoterapię. Publiczne łaźnie rzymskie, tzw. termy stanowiły nie tylko miejsce relaksu i higieny, ale także spotkań towarzyskich. Łaźnie wnoszone w ich imperium potrafiły pomieścić nawet do 6000 osób. Wystarczy wspomnieć, że łaźnie w Pompejach były tak duże, że mieściło się w nich kilka basenów z zimną i ciepłą wodą, a także łaźnie parowe i strefy relaksu. Słowianie natomiast z przyjemnością korzystali z saun, które zapewniały im zdrowie i dobre samopoczucie.

 

HYDROTERAPIA – DOWODZI, ŻE WODA TO ZDROWIE!

Jak widać, wodę zdrowo jest nie tylko pic – jest ona również nieoceniona w fizjoterapii i w rehabilitacji nad morzem. Jeśli więc interesują Cię turnusy rehabilitacyjne nad morzem, koniecznie weź pod uwagę ośrodek oferujący hydroterapię!

Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij