Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

  Zobacz pozostałe

2023-08-03 15:23:00

Czy osteoporoza to rak kości? 10 mitów i faktów na temat osteoporozy!

Osteoporoza - choroba cywilizacji, o którą pacjenci zasypują pytania lekarzy, a także rehabilitantów podczas zabiegów rehabilitacyjnych. Nic wiec dziwnego, że wokół tematu osteoporozy wyrosło mnóstwo mitów, któe niekoniecznie mają cokolwiek wspólnego z prawdą. Czy osteoporoza to rak kości? Czy spożywanie alkoholu zapobiega powstawaniu osteoporozy? Czy jest to choroba, na którą chorują jedynie kobiety? Te i inne pytania bierzemy dziś pod lupę!
 

Czy osteoporoza to rak kości? Na te i inne pytania odpowiadamy!

 
 1. Osteoporoza to rak kości

MIT!

Rak kości i osteoporoza to dwie zupełnie różne jednostki chorobowe. Podczas przebiegu osteoporozy nie odnotowuje się wystąpienia komórek nowotworowych oraz guzów.

 1. Na osteoporozę bardziej narażone są osoby szczupłe

FAKT!

Tkanka tłuszczowa chroni przed pojawieniem się osteoporozy ze względu na wytwarzanie estrogenów, które regulują metabolizm kostny

 

 1. Osteoporoza zawsze sygnalizowana jest bólem kości

MIT!

Właśnie brak jakichkolwiek sygnałów ostrzegawczych jest w przypadku osteoporozy najbardziej niebezpieczny, ponieważ dowiadujemy się o chorobie w momencie kiedy to, na jakąkolwiek profilaktykę jest już niestety odrobinę za późno.

 

 1. Leki przeciwpadaczkowe mają wpływ na rozwój osteoporozy

FAKT!

Heparyna, glikokortykosteroidy oraz metotreksat  zaburzają wchłanianie się wapnia przyczyniając się do osłabienia naszych kości.

 

 1. Nie mamy wpływu na rozwój osteoporozy

MIT!

Jakość i trwałość naszej masy kostnej budujemy już w dzieciństwie, im jest ona wyższa w momencie wchodzenia w wiek dorosły, to tym mniejsze mamy ryzyko na rozwinięcie się choroby. Dlatego tak ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości wapnia (jogurt, maślanka, kefir, sery podpuszczkowe, twarogowe).

 

 1. Należy ograniczyć spożywanie kofeiny cierpiąc na osteoporozę

FAKT!

Kofeina zwiększa wydalanie wapnia i zmniejsza jego wchłaniane.

 

 1. Osteoporoza dotyka jedynie starsze panie

MIT!

To nie jest choroba nękająca tylko wyłącznie kobiety, dotyczy bowiem również panów i  niestety zaczyna się już nawet po czterdziestce. Jest również  postać młodociana osteoporozy i na całe szczęście to zjawisko ma zwykle charakter przejściowy . W okresie dojrzewania występuje u młodzieży szczególna podatność na złamania, a wynika to głównie z szybkiego tempa wzrostu szkieletu. Zbyt szybki wzrost kości długich powoduje niedobór materiału do mineralizacji. 

 1. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy

FAKT!

Palenie tytoniu niestety również negatywnie wpływa na ilość wapnia i jego wchłanianie. Wszystko to przez wyższy poziom substancji toksycznych takich np. jak kadm.

 

 1. Przy osteoporozie należy spożywać ogromne ilości wapnia

MIT!

Nie należy przekraczać prawidłowego poziomu białka w diecie, ponieważ  zbyt duża jego ilość  może powodować zwapnienie tętnic.

 

 1. Umiarkowane spożywanie alkoholu zapobiega osteoporozie

FAKT!

Alkohol zmniejsza stężenie witaminy D i wapnia dlatego  przyspiesza proces niszczenia kości , jednak jego  umiarkowane spożycie w wieku okołomenopauzalnym może przyczynić się do większego stężenia estrogenów i kalcytoniny, które to chronią tkankę kostną.

 

Mając na uwadze powyższe fakty i mity, o wiele łatwiej będzie nam walczyć o zdrowe i mocne kości. Po drodze zawsze możemy liczyć na pomoc rehabilitacji, która pozwoli wyćwiczyć nasze ciało i odpowiednio je wzmocnić!