Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog

  Zobacz pozostałe

2021-02-18 08:27:00

Ćwiczenia oddechowe relaksacyjne

Ćwiczenia oddechowe - co to jest?

Ćwiczenia oddechowe relaksacyjne to nie inaczej jak ruchy oddechowe, które powtarzają wdech i wydech. W sugerowanej pozycji ciała wykonuj ćwiczenia oddechowe w określony sposób. Aby określić, jak oddychasz, podczas ćwiczenia powinieneś skupić się na liczbie oddechów w ciągu jednej minuty. Ćwiczenia można łatwo wykonać w domu, jeśli nie mamy problemów zdrowotnych. W innych okolicznościach wspomogą cię ośrodki rehabilitacyjne.

Ćwiczenia oddechowe – przykłady. Ćwiczenia relaksacyjne

 1. Ćwiczenia rozpoczynamy od nauki prawidłowego oddychania
Schemat oddychania
Zapamiętajmy, że powinniśmy nabierać powietrze nosem, a wypuszczać je ustami. Gdybyśmy fazy oddechu podzielili umownie na 6 części, to dwie pierwsze powinien stanowić wdech (nosem), trzy następne wydech (ustami), a szóstą można przeznaczyć na krótką przerwę, po której nastąpi kolejny wdech.
 • 1,2- wdech nosem
 • 3,4,5- wydech ustami
 • 6-przerwa
 • Wydech powinien być dłuższy od wdechu
 1. Tor oddechowy
Oprócz długości faz cyklu oddechowego równie ważną rzeczą jest tor oddechowy. Przy pojawieniu się objawów duszności, często w panice przyspieszamy i spłycamy oddechy. Jest to zjawisko, którego należy się wystrzegać. Przy ataku duszności powinniśmy dążyć do jak najpełniejszego przewietrzania powierzchni płuc, poprzez głębokie oddychanie torem przeponowym.
Sposób nauki oddychania przeponą:
 • pozycja wyjściowa w leżeniu na plecach z nogami ugiętymi i stopami podpartymi o podłoże ręce ułożone pod łukami żebrowymi na nadbrzuszu
 • nabieramy powietrze nosem tak, by ułożone na brzuchu ręce uniosły się podczas wdechu do góry ( to sygnał, że pracuje nasz podstawowy mięsień wdechowy - przepona)
 • podczas wydechu przez usta, oparte na brzuchu ręce swobodnie opadają w dół - brzuch się zapada.
 • Gdy już opanujemy oddychanie przeponą z oporem własnych rąk, możemy modyfikować ćwiczenie obciążając brzuch książką, woreczkiem z piaskiem, itp.

Ćwiczenia oddechowe – wskazania i efekty rehabilitacji oddechowej

Zadaniem fizjoterapeuty jest nauka pacjenta, jak prawidłowo oddychać oraz utrzymywać mięśnie oddechowe w dobrej kondycji. Jeśli mamy problemy z oddychaniem, brak nam aktywności fizycznej, nie potrafimy przytrzymać powietrza w płucach przez kilka sekund lub mamy nieregularne oddechy – należy udać się po pomoc do specjalistów. Ostatecznie o kwalifikacji do rehabilitacji oddechowej decyduje lekarz i następnie szykujemy się na turnusy rehabilitacyjne nad morzem.
Prawidłowa częstotliwość oddechów
Zwróćmy uwagę, ile razy w ciągu minuty wykonujemy pełny cykl oddechowy. Prawidłowa częstotliwość dla osoby dorosłej wynosi około 16 oddechów na minutę.
 1. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy ocenić dotychczasowy sposób oddychania. W tym celu należy stanąć przed lustrem tak, aby widoczna była twarz i tułów.
 2. Następnie należy wciągnąć powietrze, które pozwoliłoby na wypowiedzenie frazy np. dzisiaj jest ładna pogoda.
 3. Oceny dokonujemy bezpośrednio po wykonaniu wdechu, przed przystąpieniem do mówienia.
 4. Zwracamy uwagę na ramiona czy podczas wdechu zostały uniesione, oraz na klatkę piersiową w jakim obszarze została maksymalnie poszerzona.
 5. Przy prawidłowo wykonanym wdechu ramiona są ustalone, nie zmieniają swojej pozycji, natomiast klatka piersiowa wypełnia się równomiernie, rozszerzając jednoczenie na boki w swej części dolnej.
 6. Dokonane spostrzeżenia pozwolą nam na ustalenie, czy przystępując do ćwiczeń będziemy doskonalić dotychczasowy, prawidłowy sposób oddychania, czy zmieniać, eliminując nieprawidłowe nawyki oddechowe.
Rehabilitacja nad morzem wśród efektów może wymienić:
 • Skuteczne oczyszczanie dróg oddechowych
 • Ogólną poprawę stanu zdrowia
 • Zapobieganie infekcjom wirusowym i bakteryjnym dróg oddechowych
 • Zwiększoną objętość oddechową
 • Zmniejszony ból płuc podczas oddychania

Ćwiczenia oddechowe na stres – zrelaksuj się

 1. Rozluźnienie ogólne – uzyskuje się poprzez przyjęcie odpowiedniej pozycji relaksacyjnej, w której ciało powinno być całkowicie podparte, a mięśnie rozluźnione.
Występuje 5 pozycji odpowiadającym takim warunkom – w leżeniu tyłem, przodem i bokiem oraz półsiedząc i w pełnym podwieszeniu.
Ćwiczenia relaksacyjne wykonuje się na ogół w ciągu 20-30 minut, 1-2 razy dziennie.
 
 1. Czynnikami sprzyjającymi rozluźnieniu są odpowiednie warunki do ćwiczeń m.in.:
 • dostatecznie ogrzane pomieszczenie 24-26°C
 • łagodne oświetlenie
 • wydawanie komend głosem „miękkim” i „łagodnym”
 • pomieszczenie wolne od hałasu
Rozluźnieniu sprzyja też poprzedzenie ćwiczeń zabiegami fizykalnymi – przede wszystkim ciepło leczniczymi. W uzyskaniu wybiórczej lub całościowej relaksacji.

Kontrola oddechu jest prostą, niewymagającą specjalnych przygotowań metodą relaksu. Techniki relaksacyjne połączone z nauką prawidłowego oddychania są wykorzystywane do pracy ze stresem, sportu, zabaw z dziećmi itp. Warto wykonywać ćwiczenia w domu, ale pamiętajmy - nic na siłę. Gdy czujemy, że jest nam słabo lub nie zrobimy pełnego wdechu - przestań. Skonsultuj się z lekarzem i wybierz wczasy rehabilitacyjne. W pewnych okolicznościach lepiej nie leczyć się na „własną rękę”.