Animator – co robi? Tłumaczymy kto to jest animator

See others
All
30 Jul 2020

Animator – co robi? Tłumaczymy kto to jest animator

Animator – kto to tak właściwie jest? Co robi animator i jakie są jego obowiązki? Dziś objaśniamy!

 

Animator – kto to?

Zacznijmy więc od definicji – kto to jest animator?

Animator czasu wolnego to osoba w obiekcie hotelarskim, która zajmuje się organizacją czasu wolnego wczasowiczom. Jej zadaniem jest zapewnienie rozrywki gościom hotelowym – zazwyczaj w tym celu sporządza się specjalny plan animacji, w którym odbywają się zajęcia według harmonogramu. Wśród animatorów czasu wolnego możemy wyróżnić animatorów dziecięcych, którzy umilają wolny czas tylko dzieciom.

 

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie wakacje nad morzem bez obecności animatora w hotelu. Dzieci mają coraz większe wymagania i coraz trudniej jest je czymś zająć – czym? Właśnie tą kwestię powinniśmy zostawić profesjonalistom! Poza tym, wakacje mają być przyjemnością nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych – powinieneś wziąć więc urlop nie tylko od pracy, ale także od trudu ciągłego wymyślania atrakcji swoim pociechom!

 

Animator – co robi? Animacje dla dzieci

No dobra, a w praktyce – co robi animator czasu wolnego?

Dobry animator to człowiek-orkiestra. Potrafi:

 • Zrobić coś z niczego
 • Zająć nawet największego marudę
 • Tańczyć, rysować, grać… robić wszystko!

 

Do zadań animatora należy prowadzenie zajęć o rozmaitej tematyce. Są to miedzy innymi:

 

Należy pamiętać, że nie ma jednych, uniwersalnych zajęć, które zainteresują każde dziecko. Dzieci w zależności od płci i wieku interesują się innymi rzeczami, a znalezienie takiego hotelu, który zadowoli zarówno chłopca-nastolatka, jak i dziewczynkę-przedszkolaka jest zadaniem bardzo trudnym:

 

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wybierając hotel nad morzem dowiedzieć się, jakie zajęcia prowadzone są przez animatorów – w wielu hotelach ich rola ogranicza się do zabaw z dziećmi w miniklubiku, co może być rozczarowaniem dla starszych dzieci na wakacjach.

 

Warto także sprawdzić jak często prowadzone są w hotelu animacje – wiele hoteli nad morzem zatrudnia animatora na kilka godzin dziennie lub w wybrane dni tygodnia. To również nie zapewnia udanych wakacji Twoim pociechom. Wybierz taki hotel, których plan animacji obejmuje cały dzień i każdy dzień tygodnia – tylko wtedy masz gwarancję niezawodnych wakacji dla swoich pociech!

 

Animator – co robi? Animator a opiekunka

Należy pamiętać o tym, że animator to nie to samo co opiekunka do dzieci! Rodzice często mylą te dwa stanowiska, przez co wyniknąć może nieporozumienie. Podstawowe różnice między opiekunką a animatorem:

 

Pamiętaj: Zadaniem animatora jest organizowanie wolnego czasu Twoim pociechom. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj więc małych dzieci z animatorem podczas zajęć – animator działa według ściśle ustalonego planu na otwartej przestrzeni, a po jednych zajęciach biegnie na następne, przez co nie ma możliwości zajmowania się maluchami. W niektórych miniklubach istnieje możliwość zostawienia dziecka pod opieką animatora – zapytaj hotel nad morzem o taką możliwość, aby uniknąć nieporozumień podczas wakacji.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że podczas animacji to rodzice odpowiedzialni są za swoje dzieci, warto wspomnieć o jednaj, bardzo ważnej kwestii – należy pilnować, aby dziecko nie dezorganizowało prowadzonych zajęć. Za to odpowiedzialny jest rodzic, który powinien zabrać pociechę z grupy, gdy prowadzone zajęcia go nie interesują. Animator może jak najbardziej zmienić zasady prowadzonych zajęć pod warunkiem, że chce tego większość grupy. W każdy innym wypadku musi trzymać się wyznaczonego planu. Jeśli więc widzisz, że Twój maluch nie jest zainteresowany prowadzonymi zajęciami i zachęty animatora nic nie dają, po prostu zabierz go na inną atrakcję.

 

Animator – co robi? Animacje dla dorosłych

Warto zaznaczyć, że animacje prowadzone są nie tylko dla dzieci – dobre hotele organizują także czas dorosłym! To, co dorosły może znaleźć dla siebie podczas profesjonalnych animacji to:

 • Aqua Aerobic
 • Aqua Dance
 • Sesje zdjęciowe
 • Ogniska z kiełbaskami
 • Nocne Imprezy
 • Pokazy i koncerty
 • Recitale
 • Zumba
 • Rodzinne pikniki

Zapytaj więc przed rezerwacją czy Twój obiekt posiada ofertę animacji dla dorosłych – w końcu to nie tylko dziecko ma się dobrze bawić podczas wakacji, ale Ty także!

 

Cechy animatora czasu wolnego

Nie wystarczy umiejętność tańczenia, rysowania i grania w piłkę, aby być dobrym animatorem. Animator to osoba, która jest wiecznie uśmiechnięta i tryska od niej energia – niezależnie od pogody, humoru gości i charakteru podopiecznych. Oprócz tego dobry animator powinien być:

 • Zorganizowany – Trzymanie się planu i przygotowywanie zajęć są dla niego codziennością
 • Sprawny fizycznie – Cały dzień skakania, tańczenia i grania w różne sporty nie mogą być dla niego problemem
 • Kontaktowy – Animator musi być duszą towarzystwa – rozmowa z ludźmi to podstawa pracy animatora, więc nawiązywanie kontaktu nie może być dla niego krępujące
 • Lubiący dzieci – powinien znosić ich humory, a do nagłych napadów złości podchodzić ze zrozumieniem
 • Kreatywny – Bez ciekawych pomysłów nie ma dobrych animacji!
 • Mieć dystans do siebie – nie powinny go krępować pozowanie do zdjęć, praca z mikrofonem, robienie śmiesznych wygibasów przed publicznością i przebieranie się w szalone stroje
 • Uprzejmy – niezależnie od humoru gości, animator musi być zawsze miły i uśmiechnięty
 • Cierpliwy – zarówno w stosunku do niesfornych dzieci, jak i niezadowolonych dorosłych, animator zawsze musi być opanowany
 • Energiczny – Musi tryskać od niego energia, aby móc zarażać nią wszystkich wokół!
 • Z poczuciem humoru – uśmiech to nieodłączny element pracy animatora, zarówno na jego twarzy, jak i gości – animator musi więc potrafić ten uśmiech wywołać!

 

Animator – co robi? Po prostu – odciąża Cię!

Animacje w hotelu to w dzisiejszych czasach podstawa. Wybierz więc koniecznie takie, które nie są monotonne i przez cały dzień każdy znajdzie coś dla siebie. Pomyśl o sobie i swoich dzieciach – w końcu zadowolone dziecko to wypoczęty rodzic!

Did you like the article? Keep going and share

Loading
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close